Komunikaty prasowe

Raport GfK
Barometr Providenta
30 cze 2016, 10:56

Pracowite wakacje Polaków

10 proc. Polaków planuje podczas wakacyjnego urlopu podjąć pracę zarobkową, wynika z badania Barometr Providenta. Wśród najmłodszej grupy osób, odsetek chętnych na dodatkowy zastrzyk pieniędzy sięga 40 proc. Sezonowo pracować będziemy w kraju i za granicą.

Ponad połowa z osób planujących pracę w wakacje ma już ofertę. 40 proc. ma zamiar wykorzystać wolny czas na dodatkowy zarobek, ale jeszcze nie ma konkretnej propozycji. Pracę sezonową planuje podjąć 40 proc. osób w wieku do 24 lat. Wraz z wiekiem odsetek ten maleje. W wieku 25-39 lat czas wolny na pracę przeznaczy 10 proc. badanych i tylko 6 procent Polaków powyżej 40. roku życia.

Zwraca uwagę fakt, że chęć podjęcia pracy w tym samym stopniu deklarują osoby, które określają się jako ubogie, jak i te, które uznają się za zamożne – mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska. Wśród Polaków, którzy zdecydują się na podjęcie wakacyjnej pracy, tylko co trzeci planuje pracować w wakacje zgodnie ze swoim wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym – dodaje.

Praca sposobem na wakacje

Jak wynika z badania GFK, przeprowadzonego wśród pożyczkobiorców Providenta w siedmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Meksyku, co trzeciego respondenta nie stać na wakacyjny urlop. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na wakacyjną podróż, w większości sfinansują ją z oszczędności.

Okazuje się, że najsystematyczniej na ten cel odkładają Meksykanie. Aż 35 proc. z nich zapłaci za wakacje z odłożonych pieniędzy. Tuż za nimi plasują się Czesi i Słowacy – odpowiednio 33 i 28 proc.  Tylko 20 proc. badanych Polaków deklaruje, że sfinansuje swoje wakacje z oszczędności – mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska.

Jak wynika z Barometru Providenta, co dziesiąty Polak zamierza podjąć pracę sezonową, a 75 proc. z nich znajdzie pracę w swoim miejscu zamieszkania. Jednak 18 proc. osób, które zamierzają pracować w wakacje, potraktują to zajęcie, jako sposób na letni wyjazd i podejmą się sezonowego zatrudnienia w miejscowości turystycznej. W poszukiwaniu sezonowej pracy jesteśmy mobilni. 8 proc. planuje pracę za granicą, przy czym najczęściej dotyczy to osób w wieku 25-39 lat (22 proc.). To prawie cztery razy więcej, niż w pozostałych przedziałach wiekowych.

O badanich Providenta

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 03-05.06.2016 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+. Badanie zostało przeprowadzone przez GfK w kwietniu 2016 roku wśród 1272 klientów Providenta w Polsce oraz od 500 do 3100 klientów Providenta w pozostałych krajach: Czechach, Rumunii, Bułgarii, Meksyku, na Litwie, Słowacji i Węgrzech.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa