Największa firma pożyczkowa w Polsce dołącza do systemu Bezpieczny PESEL

Drukuj

System umożliwia każdemu, kto nie zamierza sięgać po pożyczki na rynku pozabankowym, bezpłatne zastrzeżenie swoich danych. W ten sposób można się uchronić przed działaniem oszustów. Weryfikację numerów PESEL w bazie przeprowadza już blisko 20 firm pożyczkowych, a do ich grona dołączył właśnie lider tego rynku, Provident Polska.

Przez ostatnie miesiące z zainteresowaniem przyglądaliśmy się temu rozwiązaniu. Uważamy, że może ono pełnić ważną rolę w zakresie zapobiegania wyłudzeniom pożyczek na cudze dane. Chociaż skala tego problemu w firmie Provident nie jest duża, to staramy się robić wszystko, by takie przypadki eliminować. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do inicjatywy Bezpieczny PESEL – mówi Marek Białkowski, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego Provident Polska.

System Bezpieczny PESEL ruszył w marcu 2017 roku. Umożliwia każdemu konsumentowi bezpłatne zastrzeżenie swoich danych np. w sytuacji, gdy jego dokumenty zostały skradzione lub po prostu na wszelki wypadek. Zapisanie danych w bazie jest równoznaczne z deklaracją, że dana osoba nie zamierza zaciągać pożyczek na rynku pozabankowym. Jeśli ktoś inny, posługując się jej danymi, będzie próbował wziąć taką pożyczkę w jednej z firm korzystających z systemu, spotka się z odmową.

Zastrzeganie danych w dwóch prostych krokach

Co należy zrobić, by zastrzec swoje dane? Wystarczy wejść na stronę BezpiecznyPesel.pl, wybrać zakładkę „Zastrzeżenie” lub „Zgłoszenie utraty” (w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów), a następnie wypełnić dostępny tam formularz. Wymaga on podania szeregu danych, takich jak numer PESEL, imiona rodziców, numer dowodu czy adres. Należy także załączyć skan lub zdjęcie dowodu osobistego. Z osobą, która prześle zgłoszenie, skontaktuje się następnie telefonicznie przedstawiciel firmy CRIF, odpowiedzialnej za funkcjonowanie systemu, w celu potwierdzenia zastrzeżenia.

System Bezpieczny PESEL został stworzony przez firmę CRIF Services we współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych. CRIF to wiodący dostawca informacji kredytowej na świecie. Z usług firmy korzysta ponad 6300 banków i instytucji finansowych w ponad 50 krajach.

Warto podkreślić, że przesyłane za pośrednictwem strony BezpiecznyPesel.pl dane będą szyfrowane. Nie będzie miała do nich dostępu żadna z firm korzystających z systemu. Firmy pożyczkowe na etapie weryfikacji wniosków przesyłają zapytanie, czy podany we wniosku numer PESEL nie należy do klienta, który zastrzegł swoje dane w systemie BezpiecznyPesel.pl. System przesyła im odpowiedź: tak lub nie i to jedyna informacja, którą otrzymują.

CRIF od wielu lat współpracuje z sektorem finansowym w zakresie wsparcia antyfraudowego. Jest to współpraca zwieńczona wieloma sukcesami na tej płaszczyźnie, jednak w  ostatnich latach dostrzegamy istotny wzrost ilości kradzieży tożsamości i prób wyłudzenia kredytów w oparciu o skradzione dane osobowe – mówi Bartosz Pundyk, dyrektor sprzedaży w firmie CRIF Services. – Wychodząc naprzeciw potrzebom nie tylko sektora finansowego, ale również konsumentów postanowiliśmy stworzyć produkt przy współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych, który pozwoli ograniczyć ryzyko wykorzystania skradzionych danych oraz w szybki sposób poinformować jak największe grono odbiorców o zaistnieniu takiej sytuacji. Sukcesywnie pracujemy nad dołączeniem kolejnych podmiotów do rozwiązania celem uszczelnienia rynku w zakresie takiego procederu. Liczymy, że wszelkie tego typu inicjatywy będą wywierały pozytywny wpływ w zakresie edukacji konsumenta na temat bezpieczeństwa i wykorzystania danych osobowych – dodaje.

Dołączenie Providenta do grona firm korzystających z systemu Bezpieczny PESEL z pewnością przyczyni się do większej ochrony konsumentów, którzy zastrzegli swoje dane. Firma ma bowiem blisko 40-proc. udział w rynku pożyczek pozabankowych, co zawdzięcza 20-letniej obecności na rynku, szerokiej ofercie oraz wysokim standardom obsługi klienta. Provident Polska obsługuje rocznie ok. 700 tysięcy klientów.

Podstawowe informacje o Provident Polska S.A.

Provident Polska S.A jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF). Firma jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. IPF działa w 11 krajach na całym świecie i planuje rozwój na kolejnych rynkach. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem Zarządu jest David Parkinson.

Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową - dociera do wszystkich grup klientów, i oferuje szereg produktów: Pożyczkę konsumencką (w różnych wariantach: online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą), pożyczkę konsolidacyjną oraz pożyczkę dla firm.

Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest responsible lending, czyli odpowiedzialne pożyczanie.

W 2014 roku Provident zaprezentował pierwszy raport społeczny na rynku pożyczkowym, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2012-2013 oraz przedstawił strategię działań na kolejne lata. W 2015 i 2016 roku Provident otrzymał nagrodę Etyczna Firma przyznawaną przez dziennik „Puls Biznesu”. W 2015 roku Provident, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma pięciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (2013, 2014, 2015, 2016, 2017).

Kontakt dla mediów

Karolina Łuczak
Karolina Łuczak
Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej
karolina.luczak@provident.pl
Provident Polska
tel.: + 48 22 455 48 39