Największa firma pożyczkowa w Polsce dołącza do systemu Bezpieczny PESEL

Drukuj

System umożliwia każdemu, kto nie zamierza sięgać po pożyczki na rynku pozabankowym, bezpłatne zastrzeżenie swoich danych. W ten sposób można się uchronić przed działaniem oszustów. Weryfikację numerów PESEL w bazie przeprowadza już blisko 20 firm pożyczkowych, a do ich grona dołączył właśnie lider tego rynku, Provident Polska.

Przez ostatnie miesiące z zainteresowaniem przyglądaliśmy się temu rozwiązaniu. Uważamy, że może ono pełnić ważną rolę w zakresie zapobiegania wyłudzeniom pożyczek na cudze dane. Chociaż skala tego problemu w firmie Provident nie jest duża, to staramy się robić wszystko, by takie przypadki eliminować. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do inicjatywy Bezpieczny PESEL – mówi Marek Białkowski, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego Provident Polska.

System Bezpieczny PESEL ruszył w marcu 2017 roku. Umożliwia każdemu konsumentowi bezpłatne zastrzeżenie swoich danych np. w sytuacji, gdy jego dokumenty zostały skradzione lub po prostu na wszelki wypadek. Zapisanie danych w bazie jest równoznaczne z deklaracją, że dana osoba nie zamierza zaciągać pożyczek na rynku pozabankowym. Jeśli ktoś inny, posługując się jej danymi, będzie próbował wziąć taką pożyczkę w jednej z firm korzystających z systemu, spotka się z odmową.

Zastrzeganie danych w dwóch prostych krokach

Co należy zrobić, by zastrzec swoje dane? Wystarczy wejść na stronę BezpiecznyPesel.pl, wybrać zakładkę „Zastrzeżenie” lub „Zgłoszenie utraty” (w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów), a następnie wypełnić dostępny tam formularz. Wymaga on podania szeregu danych, takich jak numer PESEL, imiona rodziców, numer dowodu czy adres. Należy także załączyć skan lub zdjęcie dowodu osobistego. Z osobą, która prześle zgłoszenie, skontaktuje się następnie telefonicznie przedstawiciel firmy CRIF, odpowiedzialnej za funkcjonowanie systemu, w celu potwierdzenia zastrzeżenia.

System Bezpieczny PESEL został stworzony przez firmę CRIF Services we współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych. CRIF to wiodący dostawca informacji kredytowej na świecie. Z usług firmy korzysta ponad 6300 banków i instytucji finansowych w ponad 50 krajach.

Warto podkreślić, że przesyłane za pośrednictwem strony BezpiecznyPesel.pl dane będą szyfrowane. Nie będzie miała do nich dostępu żadna z firm korzystających z systemu. Firmy pożyczkowe na etapie weryfikacji wniosków przesyłają zapytanie, czy podany we wniosku numer PESEL nie należy do klienta, który zastrzegł swoje dane w systemie BezpiecznyPesel.pl. System przesyła im odpowiedź: tak lub nie i to jedyna informacja, którą otrzymują.

CRIF od wielu lat współpracuje z sektorem finansowym w zakresie wsparcia antyfraudowego. Jest to współpraca zwieńczona wieloma sukcesami na tej płaszczyźnie, jednak w  ostatnich latach dostrzegamy istotny wzrost ilości kradzieży tożsamości i prób wyłudzenia kredytów w oparciu o skradzione dane osobowe – mówi Bartosz Pundyk, dyrektor sprzedaży w firmie CRIF Services. – Wychodząc naprzeciw potrzebom nie tylko sektora finansowego, ale również konsumentów postanowiliśmy stworzyć produkt przy współpracy z Polskim Związkiem Instytucji Pożyczkowych, który pozwoli ograniczyć ryzyko wykorzystania skradzionych danych oraz w szybki sposób poinformować jak największe grono odbiorców o zaistnieniu takiej sytuacji. Sukcesywnie pracujemy nad dołączeniem kolejnych podmiotów do rozwiązania celem uszczelnienia rynku w zakresie takiego procederu. Liczymy, że wszelkie tego typu inicjatywy będą wywierały pozytywny wpływ w zakresie edukacji konsumenta na temat bezpieczeństwa i wykorzystania danych osobowych – dodaje.

Dołączenie Providenta do grona firm korzystających z systemu Bezpieczny PESEL z pewnością przyczyni się do większej ochrony konsumentów, którzy zastrzegli swoje dane. Firma ma bowiem blisko 40-proc. udział w rynku pożyczek pozabankowych, co zawdzięcza 20-letniej obecności na rynku, szerokiej ofercie oraz wysokim standardom obsługi klienta. Provident Polska obsługuje rocznie ok. 700 tysięcy klientów.

Podstawowe informacje o Provident Polska S.A.

Provident Polska S.A jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF). Firma jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. IPF działa w 11 krajach na całym świecie i planuje rozwój na kolejnych rynkach. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem Zarządu jest David Parkinson.

Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową - dociera do wszystkich grup klientów, i oferuje szereg produktów: Pożyczkę konsumencką (w różnych wariantach: online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą), pożyczkę konsolidacyjną oraz pożyczkę dla firm.

Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest responsible lending, czyli odpowiedzialne pożyczanie.

W 2014 roku Provident zaprezentował pierwszy raport społeczny na rynku pożyczkowym, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2012-2013 oraz przedstawił strategię działań na kolejne lata. W 2015 i 2016 roku Provident otrzymał nagrodę Etyczna Firma przyznawaną przez dziennik „Puls Biznesu”. W 2015 roku Provident, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma pięciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (2013, 2014, 2015, 2016, 2017).

Kontakt dla mediów

Karolina Łuczak
Karolina Łuczak
Kierownik ds. Komunikacji
karolina.luczak@provident.pl
Provident Polska
tel.: + 48 22 455 48 39