Pożyczać odpowiedzialnie, czyli jak?

Drukuj

Nie szybkość ani łatwość otrzymania pieniędzy, ale też nie RRSO czy czas trwania umowy liczą się najbardziej dla osób zaciągających pożyczki. Najważniejsze jest to, czy będzie ich stać na spłatę rat – tak odpowiedziało ponad 60 proc. klientów Providenta, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez firmę GfK.

Polacy pożyczają co roku w firmach pożyczkowych ok. 5 miliardów złotych. Provident Polska, największa instytucja działająca na tym rynku sprawdziła, co ich do tego skłania, jak często sięgają po dodatkowy zastrzyk gotówki i czy robią to w sposób odpowiedzialny.

Ponad połowa przebadanych klientów Providenta w Polsce zadeklarowała, że z pożyczki korzysta raz na 1-2 lata albo rzadziej. Co piąty ratuje się dodatkowym finansowaniem co 7-12 miesięcy, zaś co dziesiąty co 4-6 miesięcy. Najczęstszymi powodami, które skłaniają ich do zaciągnięcia pożyczki, są nieprzewidziane wydatki oraz naprawy w domu.

- Sytuacja każdej osoby, która sięga po pożyczkę, jest z pewnością nieco inna, podobnie jak jej możliwości finansowe dotyczące późniejszej spłaty. W naszej działalności kierujemy się przede wszystkim zasadą odpowiedzialnego pożyczania, dlatego dbamy o to, by nasi klienci znali wszystkie koszty związane pożyczką oraz staramy się każdemu zaproponować takie rozwiązanie, które jego domowy budżet udźwignie. Warto jednak podkreślić, że konsumenci na rynku finansowym również powinni zachowywać się w sposób odpowiedzialny i rozsądnie oceniać swoje możliwości – mówi Patrycja Rogowska-Tomaszycka, członek zarządu Provident Polska, firmy należącej do Grupy International Personal Finance (IPF).

Podstawa to poznać wszystkie koszty

To właśnie na zlecenie IPF brytyjska firm badawcza GfK przeprowadziła badania wśród klientów Providenta na wybranych rynkach, na których działa spółka (Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Meksyk). Wynika z nich, że Polacy, zaciągając pożyczkę, największą wagę przywiązują do tego, czy będzie ich stać na spłatę rat (62 proc. wskazań), ten sam czynnik znalazł się na pierwszym miejscu także wśród wskazań Czechów (64 proc.) i Rumunów (64 proc.). Większość pożyczkobiorców z Węgier (74 proc.) zastanawia się natomiast w pierwszej kolejności, czy naprawdę potrzebuje dodatkowych pieniędzy (wśród Polaków tylko 36 proc.). Meksykanie największą uwagę zwracają natomiast na całkowity koszt pożyczki (49 proc.), aczkolwiek wśród polskich pożyczkobiorców ten czynnik również odgrywa dużą rolę – 58 proc. osób zwraca na niego uwagę.

Odpowiedzialne podejście do zaciągania zobowiązań finansowych to kwestia nie tylko postawy, ale i wiedzy. Dlatego niewątpliwie warto przypominać o podstawowych zasadach rozsądnego pożyczania pieniędzy. W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy pożyczki, czy nie mamy możliwości sfinansować swojego wydatku w inny sposób. Jeśli decydujemy się na pożyczkę, należy sprawdzić jej podstawowe parametry, m.in. całkowity koszt i wysokość raty. Nie warto decydować się na zobowiązania, które przekraczają nasze możliwości – to prosta droga do problemów finansowych. Warto też pamiętać o tym, że należy pożyczać tylko w bankach oraz znanych, legalnie działających instytucjach finansowych, które przestrzegają prawa – mówi Patrycja Rogowska-Tomaszycka.

Potencjalni pożyczkobiorcy zwłaszcza tę ostatnią radę powinni sobie szczególnie wziąć do serca. Z badań GfK wynika bowiem, że na reputację pożyczkodawcy zwraca uwagę tylko 27 proc. respondentów. Być może wynika to z tego, że opinia o firmach pożyczkowych wśród osób korzystających z ich usług jest dość dobra. Ponad 80 proc. klientów Providenta w Polsce uważa, że instytucje pożyczkowe przedstawiają koszty w jasny i transparentny sposób. Aż 70 proc. poleciłoby ich usługi rodzinie i znajomym, a 67 proc. uważa, że firmy pożyczkowe pełnią w społeczeństwie istotną rolę, umożliwiając znacznej części społeczeństwa dostęp do finansowania.

Provident Polska jest największą instytucją finansową w naszym kraju, która specjalizuje się w udzielaniu pożyczek pozabankowych zarówno online, jak i poprzez doradców. Co roku udziela finasowania na kwotę ok. 2 mld zł, z którego korzystają głównie klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na własny rachunek.

O badaniu GfK dla International Personal Finance

Badanie zostało przeprowadzone przez GfK w czerwcu 2017 wśród 3882 klientów Providenta w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i w Meksyku. Miało na celu poznanie opinii badanych dotyczących ich sytuacji finansowej i podejścia do pożyczania pieniędzy.

Podstawowe informacje o Provident Polska S.A.

Provident Polska S.A jest największą instytucją pożyczkową w Polsce, działającą na rynku od 20 lat. Prezesem Zarządu jest David Parkinson. Spółka należy do grupy finansowej International Personal Finance (IPF), która jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. IPF działa w 11 krajach na całym świecie i planuje rozwój na kolejnych rynkach.

Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową - dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką (w różnych wariantach: online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą), pożyczkę konsolidacyjną oraz pożyczkę dla firm.

Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest responsible lending, czyli odpowiedzialne pożyczanie. Firma dużą wagę przywiązuje do prowadzenia biznesu w sposób zrównoważony. W 2015 i 2016 roku Provident otrzymał nagrodę Etyczna Firma przyznawaną przez dziennik „Puls Biznesu”. W 2015 roku Provident, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma pięciokrotnie została wyróżniona certyfikatem dla najlepszych pracodawców Top Employer (2013, 2014, 2015, 2016, 2017).

Kontakt dla mediów

Karolina Łuczak
Karolina Łuczak
Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej
karolina.luczak@provident.pl
Provident Polska
tel.: + 48 22 455 48 39