Komunikaty prasowe

Odpowiedzialny biznes
07 maj 2018, 06:00

Wolontariusze zmieniają oblicze firmy

International Personal Finance, właściciel największej firmy pożyczkowej na polskim rynku Provident Polska, po raz pierwszy organizuje Miesiąc Wolontariatu, który ma na celu zaangażowanie pracowników całej grupy w pomaganie lokalnym społecznościom.

 

Maj został miesiącem wolontariatu w grupie IPF, działającej na 11 rynkach w różnych częściach świata – od Polski, Czech, Rumunii przez Meksyk po Australię. Notowana na giełdach w Londynie i Warszawie spółka chce w ten sposób wysłać do ponad 28 tysięcy swoich pracowników i współpracujących z nią doradców klienta wyraźny sygnał, że jej priorytetem jest odpowiedzialny i zrównoważony rozwój oraz wywieranie pozytywnego wpływu na otoczenie.

Wolontariat pracowniczy w firmie Provident Polska funkcjonuje już od 12 lat. Od ubiegłego roku nasi pracownicy mają możliwość skorzystania z dodatkowego dnia płatnego urlopu na działalność wolontariacką. Jesteśmy jedną z niewielu firm w Polsce, które wprowadziły dzień wolny na wolontariat. To pokazuje, jak dużą wagę przywiązujemy do pomagania tym, którzy tego potrzebują – mówi Małgorzata Domaszewicz, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Provident Polska. – Miesiąc Wolontariatu w całej Grupie IPF będzie niewątpliwie bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi rynkami. Liczymy na to, że zachęci do pomagania jeszcze większe grono pracowników, bo – tak jak głosi hasło przyświecające aktywnościom CSR-owym całej grupy – „Razem możemy więcej” – dodaje.

Wielka zbiórka książek po raz drugi

Jednym z wydarzeń towarzyszących Miesiącowi Wolontariatu będzie wielka zbiórka książek dla szpitalnych bibliotek organizowana w całej Polsce przez Fundację Zaczytani. Provident włączy się w nią po raz drugi. W ubiegłym roku pracownicy, doradcy i klienci zebrali ponad 13 tysięcy woluminów. Dzięki bliskiej współpracy Providenta z fundacją uruchomiono także 20 bibliotek przyszpitalnych.

Ważną częścią działalności Fundacji Zaczytani jest również organizowanie w szpitalach bajkoterapii. Wolontariusze współpracujący z fundacją, m.in. z firmy Provident, regularnie odwiedzają małych pacjentów na oddziałach dziecięcych szpitali w całej Polsce, by czytać im bajki, rozmawiać i spędzać z nimi czas. Dzięki temu pacjenci choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie.

Tegoroczna zbiórka książek wystartowała pod koniec kwietnia i potrwa do 20 maja. Następnie chętni będą mogli pomóc przy sortowaniu książek w magazynach Fundacji Zaczytani w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi.

12 lat pomagania

Z kolei 21 maja wystartuje kolejna, 24. edycja programu wolontariackiego „Tak! Pomagam”. Jest on organizowany w Providencie od 2006 roku. Co roku odbywają się dwie edycje, w ramach których pracownicy i doradcy klienta mogą zgłaszać projekty wspierania lokalnych organizacji pomocowych. Wolontariusze pomagają w różny sposób: remontują sale, place zabaw, organizują wycieczki, ciekawe wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Środki na sfinansowanie projektów przekazuje firma, która do tej pory przeznaczyła na ten cel już ponad 1,5 mln zł.

W każdej edycji „Tak! Pomagam” uczestniczy ok. 400 firmowych wolontariuszy. Pomoc trafia m.in. do domów dziecka, świetlic środowiskowych, ośrodków pomocy osobom niepełnosprawnym czy schronisk dla zwierząt. Wspólna realizacja projektów wolontariackich bardzo korzystnie wpływa na relacje między pracownikami, a także na ich stosunek do firmy, która tak dużą wagę przywiązuje do pomagania potrzebującym – mówi Małgorzata Domaszewicz.

 

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej
Zdjęcie Małgorzata Domaszewicz

Małgorzata Domaszewicz

Kierownik ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu