Provident przystępuje do systemu Zastrzeżenie Kredytowe BIK

Drukuj

Zastrzeżenie Kredytowe to nowa usługa uruchomiona przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), mająca zapobiegać nadużyciom przy zaciąganiu kredytów i pożyczek. Jedną z pierwszych instytucji, które zdecydowały się przystąpić do systemu, jest Provident, największa firma pożyczkowa w Polsce.

Zastrzeżenie Kredytowe to usługa długo oczekiwana na polskim rynku. Dzięki niej każdy może poinformować instytucje finansowe, które przystąpiły do systemu, że nie zamierza zaciągać żadnych zobowiązań i uchronić się w ten sposób przed działaniem oszustów wyłudzających pożyczki na skradzione dane.

Rejestrujemy niemało prób wyłudzenia pożyczek, ale dokładamy wszelkich starań, aby zapobiegać tego typu sytuacjom. Dzięki korzystaniu z dostępnych na rynku narzędzi oraz dodatkowemu atutowi, jakim jest nasz Doradca Klienta, który weryfikuje tożsamość Klienta, skutecznie uniemożliwiamy działania oszustom. Tego typu sytuacje zdarzają się w naszej firmie niezwykle rzadko. Rozwiązanie zaproponowane przez BIK jest dla nas bardzo interesujące, może bowiem w jeszcze większym stopniu poprawić bezpieczeństwo konsumentów na rynku kredytów i pożyczek – mówi Marek Białkowski, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego w Provident Polska.

Zastrzeżenie danych w kilku kliknięciach

Aby skorzystać z Zastrzeżenia Kredytowego, należy założyć konto na portalu Biura Informacji Kredytowej i aktywować Alerty BIK. Każdy, kto włączy Alerty, dostanie powiadomienie SMS lub e-mail, jeśli w BIK pojawi się informacja o próbie uzyskania kredytu lub pożyczki na jego dane. Usługa nie umożliwiała do tej pory zastrzeżenia danych i poinformowania instytucji finansowych, jeszcze przed udzieleniem finansowania, o tym, że nie wyraziliśmy zgody na nowy kredyt lub pożyczkę. Taka opcja pojawiła się dopiero teraz. Zastrzeżenie Kredytowe nie jest dodatkowo płatne – żeby z niego korzystać, trzeba mieć aktywne Alerty BIK (koszt: 24 zł na rok).  


- Zastrzeżenie Kredytowe to polski odpowiednik credit freeze - usługi rozpowszechnionej np. w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Liczmy, że z czasem Zastrzeżenie Kredytowe stanie się standardem także na rynku polskim – mówi Marcin Gozdek, dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego BIK. - Usługa BIK jest bardzo prosta w obsłudze – klient samodzielnie zaznacza opcję, że nie jest zainteresowany kredytem lub pożyczką. Informacja ta jest widoczna dla wszystkich instytucji, które przystąpią do systemu. Jeśli klient zmieni zdanie, w każdej chwili może „wyłączyć” zastrzeżenie – logując się do swojego konta na www.bik.pl lub telefonicznie – dodaje Marcin Gozdek.

Należy pamiętać, że Zastrzeżenie Kredytowe uniemożliwi wzięcie kredytu lub pożyczki na dane osoby, która je zastrzegła, ale tylko w tych bankach i firmach pożyczkowych, które przystąpiły do systemu. Jedną z pierwszych instytucji, które się na to zdecydowały, jest firma Provident Polska, udzielająca finansowania na ok. 2 mld zł. rocznie. Provident przywiązuje bardzo dużą wagę do odpowiedzialnego i bezpiecznego pożyczania. Firma działa na polskim rynku już od 21 lat.

– Oprócz Zastrzeżenia Kredytowego BIK korzystamy także od ubiegłego roku z systemu Bezpieczny PESEL. To rozwiązanie pozwala bezpłatnie zastrzec dane każdemu, kto nie chce zaciągać pożyczek na rynku pozabankowym. Jeśli wpłynie do nas wniosek na dane, które są zastrzeżone w systemie Bezpieczny PESEL lub w nowym systemie BIK, zostanie on automatycznie odrzucony – wyjaśnia Marek Białkowski.

Zastrzeżenie Kredytowe jest więc inicjatywą, która przyczyni się do zwiększenia ochrony antyfraudowej konsumentów, którzy chcą odpowiedzialnie zaciągać pożyczki.

Podstawowe informacje o Provident Polska S.A.

Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. IPF działa w 11 krajach na całym świecie i planuje rozwój na kolejnych rynkach. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos. Provident Polska jest firmą multikanałową i ultiproduktową - dociera do wszystkich grup klientów, i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką (online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą), pożyczkę konsolidacyjną, a także pożyczkę dla firm.

Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest responsible lending, czyli odpowiedzialne pożyczanie. W 2014 roku Provident zaprezentował pierwszy raport społeczny na rynku pożyczkowym, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2012-2013 oraz przedstawił strategię działań na kolejne lata. W 2015, 2016 i 2018 roku Provident otrzymał nagrodę Etyczna Firma przyznawaną przez dziennik „Puls Biznesu”. W 2015 roku Provident, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma sześciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2018).

Kontakt dla mediów

Karolina Łuczak
Karolina Łuczak
Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej
karolina.luczak@provident.pl
Provident Polska
tel.: + 48 22 455 48 39