Komunikaty prasowe

Odpowiedzialny biznes
21 cze 2018, 08:06

Provident Polska mecenasem wystawy „Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Provident, największa firma pożyczkowa w Polsce, objęła mecenatem wystawę „Niepodległa 1918” organizowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Wystawa poświęcona będzie m.in. dziełom Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i wielu innych artystów, zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Ekspozycja będzie ukazywała obraz wojny i walki o niepodległość Polski, a jej główni aktorzy uwiecznieni zostali na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankiego, Leopolda Gottlieba czy Henryka Weyssenhoffa. Głównym założeniem ekspozycji „Niepodległa 1918” jest ukazanie przemian w polskiej sztuce u progu odrodzonego państwa na tle ówczesnych wydarzeń historycznych i politycznych.

- Z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wiąże się szereg wydarzeń, zaplanowanych w całym kraju. Cieszymy się, że możemy wziąć aktywny udział w obchodach poprzez objęcie mecenatem wystawy, dokumentującej heroiczną walkę o niepodległość Polski, a przedstawioną w tak kunsztowny sposób – mówi Agnieszka Kłos, prezes Providenta. – Wspieranie ważnych inicjatyw życia społecznego, zarówno tych o zasięgu ogólnopolskim, jak i lokalnym, to nieodłączny element tożsamości naszej firmy, który prowadzony jest równolegle z działalnością biznesową – dodaje prezes.

Na wystawie silnie zarysowane zostaną wątki legionowe, postać Józefa Piłsudskiego, a także motywy batalistyczne. Tematem zamykającym wystawę będzie powstanie Sejmu Rzeczypospolitej. Kilkuset obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą liczne dokumenty życia społecznego i fotografie.

- Setna rocznica odzyskania wolności to moment wyjątkowy dla Muzeum Narodowego w Warszawie, tym bardziej, że otrzymało ono swój status podczas Wielkiej Wojny, tuż przed odzyskaniem wolności – jako główne muzeum stolicy Polski mówi Piotr Rypson, Zastępca Dyrektora ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Warszawie, kurator wystawy „Niepodległa 1918”. - W naszej wystawie powracamy do tych dramatycznych czasów i wydarzeń, prezentując dzieła z naszych bogatych zbiorów, które dają świadectwo chwil rozpaczy i triumfu, wzlotów nadziei, tragedii ludności cywilnej, żołnierskiej odwagi i ofiary złożonej w walkach o wolność – dodaje.

Wystawę „Niepodległa 1918”  będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie od 26 października 2018 r. do 27 stycznia 2019 r. Wystawa odbywa się w ramach projektu „3×Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018 i jest częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021.

Społeczna odpowiedzialność Providenta

Zaangażowanie w działania społeczne jest bardzo ważnym elementem długofalowej strategii odpowiedzialności społecznej Providenta. Firma od 12 lat prowadzi program wolontariatu pracowniczego „Tak pomagam”, który skupia 400 wolontariuszy z całej Polski. Pracownicy i doradcy klienta angażują się również we współpracę z Fundacją Zaczytani.org w ramach programu bajkoterapii, czyli czytania i omawiania książek z małymi pacjentami szpitali oraz inicjatywy budowania sieci przyszpitalnych bibliotek w placówkach w całym kraju. Te, oraz szereg innych działań, są elementami strategii zrównoważonego rozwoju, którą firma skutecznie realizuje w ciągu swojej 21-letniej obecności na polskim rynku. Włączenie się w tak ważne dla wszystkich Polaków obchody, związane z odzyskaniem niepodległości, to kolejny element działań firmy wpisanych w społeczną odpowiedzialność biznesu.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej