Provident Polska mecenasem wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Drukuj

Provident Polska włączył się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i objął mecenatem wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Intencją twórców ekspozycji jest przybliżenie poprzez dzieła sztuki obrazu heroicznych wydarzeń, w wyniku których Polska odzyskała niepodległość. Wystawa zostanie otwarta 26 października 2018 roku.

Zwiedzający wystawę będą mogli podziwiać między innymi dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej i Tadeusza Makowskiego, ukazujące Polskę tuż przed odzyskaniem niepodległości oraz obrazy i portrety namalowane przez Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabjańskiego, Władysława Wankie, Leopolda Gottlieba i Leona Wyczółkowskiego, na których uwiecznili bohaterów walk o wolną Polskę.

Dr Piotr Rypson, kurator wystawy, tak przedstawia założenia przyświecające twórcom wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”. – Obraz czasów Wielkiej Wojny i odzyskania niepodległości jest w polskiej wyobraźni zbiorowej niewyraźny, zatarty. Przyświecała nam intencja, by go przybliżyć poprzez znakomite zbiory dzieł z tego okresu przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Będzie to wystawa odbiegająca od „niepodległościowego szablonu” – mówi Piotr Rypson, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. – Zaprezentujemy liczne prace nigdy lub od dawna współczesnym widzom nie pokazywane – dodał Piotr Rypson.

Osobną część wystawy poświęcono wojnie polsko-bolszewickiej i jej odbiciu w sztuce i grafice propagandowej. Silnie zarysowane zostały wątki legionowe, postać marszałka Józefa Piłsudskiego, a także motywy batalistyczne. Zgromadzonym kilkuset obrazom, rzeźbom oraz grafikom towarzyszą prace artystów współczesnych, stanowiące rodzaj komentarza do dzieł dawniejszych. Wśród współczesnych dzieł są między innymi: fragmenty „Wesela” Andrzeja Wajdy, rejestracja spektaklu Tadeusza Kantora „Wielopole”, realizacje Piotra Uklańskiego i Przemka Trusta Truścińskiego oraz wybrane fotografie i prezentacje multimedialne.

We wtorek w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”, w której wzięli udział jej twórcy, mecenasi i partnerzy wystawy, wśród nich jest największa firma pożyczkowa w Polsce.

– Provident jest obecny w Polsce od 21 lat. Filarem naszej działalności są ludzie i ich otoczenie, dlatego od zawsze angażujemy się w ważne inicjatywy społeczne, a setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowy jubileusz dla wszystkich Polaków – mówi Roman Jamiołkowski, Dyrektor Departamentu Relacji Zewnętrznych w Provident Polska. – Współpraca z Muzeum Narodowym i objęcie mecenatem wystawy, ukazującej artystyczną dokumentację walki o wolność, to dla nas ogromy zaszczyt – dodaje Roman Jamiołkowski.

Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” będzie eksponowana w Muzeum Narodowym w Warszawie od 26 października br.  do 17 marca 2019 r.  Wystawa została objęta Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawowe informacje o Provident Polska S.A.

Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. IPF działa w 11 krajach na całym świecie i planuje rozwój na kolejnych rynkach. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos.

Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową - dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką, dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także pożyczkę dla firm.

Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. W 2018 roku Provident zaprezentował trzeci raport społeczny, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2016-2017. Provident jest jedyną firmą pożyczkową, która przygotowuje raport CSR. W latach 2015, 2016 i 2018 Provident otrzymał nagrodę Etyczna Firma przyznawaną przez dziennik „Puls Biznesu”. W 2015 roku, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, Provident został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma sześciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2018).

Kontakt dla mediów

Karolina Łuczak
Karolina Łuczak
Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej
karolina.luczak@provident.pl
Provident Polska
tel.: + 48 22 455 48 39
Magda Maślana
Magda Maślana
Ekspert ds. PR
magda.maslana@provident.pl
Provident Polska
tel.: +48 22 358 45 18