Komunikaty prasowe

Odpowiedzialny biznes
29 paź 2018, 14:02

Nowe "zaczytane" biblioteki w Olsztynie, Lublinie i Szczecinie

Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org otworzyły kolejne zaczytane biblioteki, tym razem na oddziałach pediatrycznych szpitali w Olsztynie, Lublinie i Szczecinie. Książki małym pacjentom szpitali czytali m.in. Monika Mrozowska, Piotr Cyrwus czy członkowie kabaretu Hrabi.

Zaczytane Biblioteki, otwarte we wrześniu i październiku w szpitalach w Olsztynie, Lublinie i Szczecinie, to kolejne miejsca z półkami pełnymi książek stworzone przez Provident Polska i Zaczytani.org. Dzięki tej współpracy dzieci mogą czytać swoje ulubione bajki, opowiadania i wiersze w 24 szpitalach w Polsce. Książki odgrywają ważną rolę w leczeniu, terapii i rekonwalescencji małych pacjentów. Przenoszą ich w świat fantazji, pozwalają lepiej radzić sobie z emocjami towarzyszącymi leczeniu, dają wytchnienie między kolejnymi badaniami i zabiegami. Książki są wsparciem dla dzieci w trudnych chwilach podczas pobytu w szpitalu, często długich i daleko od domu.

Artyści czytają małym pacjentom

Gośćmi podczas uroczystości otwierających Zaczytane Biblioteki byli znani artyści. W Olsztynie książki najmłodszym czytała aktorka Monika Mrozowska, w Lublinie maluchy rozśmieszał kabaret Hrabi, a w Szczecinie wspaniałe chwile z małymi pacjentami, na wspólnym poznawaniu przygód literackich bohaterów, spędził aktor Piotr Cyrwus.

– Cieszę się, że mogłam po raz kolejny, wraz z Fundacją Zaczytani.org, spotkać się z najmłodszymi pacjentami. Na co dzień widzę jak czytanie książek wspomaga rozwój moich dzieci, jak pomaga im poznawać świat własnych uczuć. Uważam, że kontakt z literaturą jest szczególnie ważny dla dzieci, które przebywają w szpitalach i konfrontują się z ogromem własnych emocji – powiedziała Monika Mrozowska, która uczestniczyła w otwarciu biblioteki w Olsztynie.

Przedstawiciele szpitala „Zdroje” w Szczecinie podkreślają z kolei, że książki w szpitalnych salach pełnia rolę terapeuty, z którym nie trzeba rozmawiać. Pozwalają przenieść się do świata bez bólu i strachu oraz sprawiają, że czas płynie szybciej i jest, po prostu, przyjemniej. Rodzice, którzy czytają swoim dzieciom, również mają szansę na chwilowe oderwanie się od codziennych trosk, ciągłego myślenia o chorobie dzieci i postępach w ich leczeniu. Jest to doskonały sposób na budowanie więzi emocjonalnej rodzica z dzieckiem. Obecność książek może pomóc dziecku poczuć się jak w domu. Czytanie książek jest formą relaksacji i reguluje emocje z całego dnia, co jest niezwykle ważne w procesie leczenia.                                                                                                                                 

Bajkoterapia dla dzieci i dorosłych

Wspólny projekt Provident Polska i Zaczytani.org promuje czytelnictwo wśród dzieci, a także wspiera wolontariuszy w angażowaniu się w działania związane z bajkoterapią. Dzięki wspólnemu czytaniu książek, rozmowom i zabawie, małym pacjentom łatwiej zrozumieć swoje uczucia i reakcje towarzyszące im w czasie choroby, leczenia i pobytu w szpitalu.   

Otwarte we wrześniu i w październiku trzy biblioteki powstały w ramach naszego planu „10 bibliotek do końca roku”, który rozpoczęliśmy w kwietniu tego roku. Wcześniej, z okazji 20 lat działalności Providenta na polskim rynku, zrealizowaliśmy projekt „20 bibliotek na 20-lecie Provident Polska” – powiedziała Agnieszka Krajnik, koordynator ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa Provident Polska. – Efektami akcji było otwarcie zapowiadanych 20 bibliotek, między innymi w szpitalach w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie i Ostrowcu Świętokrzyskim oraz zaangażowanie naszych pracowników w pracę Fundacji Zaczytani.org. Aż 70-ciu wolontariuszy Provident Polska ukończyło szkolenia organizowane przez Zaczytanych i co tydzień prowadzi w szpitalach zajęcia z bajkoterapii dla dzieci – dodała Agnieszka Krajnik.

Kompleksowa współpraca

Firma Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org postawiły na długotrwałą współpracę. Obu podmiotom zależy na kompleksowych działaniach: uruchamianiu szpitalnych bibliotek, dostarczaniu do nich książek oraz odwiedzaniu małych pacjentów w szpitalach i budowaniu z nimi wspierających relacji. Dzięki Providentowi i Zaczytanym maluchy poznają najpiękniejszą literaturę dziecięcą i mogą wziąć swoją ulubioną książkę do domu. Do końca roku zostanie otwartych sześć kolejnych Zaczytanych Bibliotek z półkami pełnymi książek.

– To już 648. Biblioteka, którą otworzyła Fundacja Zaczytani.org. Mamy nadzieję, że za kilka lat nasze półki będzie można znaleźć we wszystkich szpitalach w Polsce – mówi Katarzyna Nawrocka, rzeczniczka prasowa Fundacji Zaczytani.org.

Provident Polska wspiera powstawanie kolejnych bibliotek i program bajkoterapii w szpitalach, dzieląc się przy tym swoim wieloletnim doświadczeniem w działaniach na rzecz lokalnych społeczności. Od ponad 12 lat w programie wolontariatu pracowniczego Providenta – „Tak! Pomagam” uczestniczy około 400 wolontariuszy z firmy. Część z nich, wspólnie z Fundacją Zaczytani.org, realizuje zaczytaną misję.

Pliki do pobrania

Nowe Zaczytane Biblioteki w Olsztynie, Lublinie i Szczecinie.docx

220,2 kB
Więcej Pobierz

biblioteki provident2.jpg

136,2 kB
Więcej Pobierz

20181022Szczecin1.jpg

436,6 kB
Więcej Pobierz

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Agnieszka Krajnik

Agnieszka Krajnik

Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa
Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej