Komunikaty prasowe

11 lis 2018, 11:02

Przez sto lat te dzieła nie były pokazywane publicznie – teraz zobaczysz je w Muzeum Narodowym

Do 17 marca 2019 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie prezentowana wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”, której mecenasem jest Provident Polska. Twórcy wystawy zestawili artystyczne wizje wydarzeń historycznych i politycznych pierwszych dwudziestu lat XX wieku z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa. W muzealnych salach pojawiło się wiele ważnych prac, nigdy lub od niemal stu lat nie pokazywanych publicznie.

Provident Polska włączył się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i objął mecenatem wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 – Jesteśmy dumni, że dzięki tej wystawie przyczyniamy się do przybliżenia zwiedzającym dzieł pokazujących drogę Polaków do niepodległości, w tym walkę o wyznaczenie granic Rzeczypospolitej i kształtowanie się tożsamości narodowej po I wojnie światowej – mówi Roman Jamiołkowski, Dyrektor Departamentu Relacji Zewnętrznych w Provident Polska. – Provident jest obecny w Polsce od 21 lat i od zawsze angażuje się w wydarzenia społeczne. Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym to doskonałe miejsce, aby wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – dodaje Roman Jamiołkowski.

Eksponaty na wystawie „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” prezentowane są w porządku chronologicznym i tematycznym. Zwiedzający rozpoczynają oglądanie od prac powstałych w latach 1905-1907 i w okresie Wielkiej Wojny, a kończą dziełami pokazującymi wydarzenia związane z walkami o granice odrodzonej Rzeczpospolitej, wyłonieniem Sejmu Ustawodawczego, wyborem i tragiczną śmiercią prezydenta Gabriela Narutowicza. W osobnej sali, poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, można zobaczyć nigdy nieprezentowane rzeźby przedstawiające marszałka. Kurator wystawy dr Piotr Rypson, dzięki doborowi eksponowanych prac, starał się przybliżyć widzom emocje, które towarzyszyły artystom – świadkom tamtych wydarzeń.

Dziełom Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Wojciecha Kossaka, Leopolda Gottlieba czy Leona Wyczółkowskiego towarzyszą prace współczesnych twórców – Piotra Uklańskiego i Przemysława Trusta Truścińskiego, podejmujące dialog ze sztuką narodową. Na wystawie znajdują się także prace artystów ukraińskich związanych ze środowiskiem lwowskim i twórców awangardy żydowskiej aktywnych w Łodzi, Warszawie i innych miastach Polski. Jest też jeden z nielicznych obrazów w stylistyce futurystycznej – „Szarża” Jerzego Hulewicza.

Obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki, z których powstała wystawa, prawie w całości pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Uzupełniają je prace wypożyczone z Muzeów Narodowych w Kielcach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z Krakowa, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Biblioteki Jagiellońskiej. 

Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” wieńczy projekt „3xNiepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

Pliki do pobrania