Komunikaty prasowe
Średnia pożyczka dwa razy większa niż dla klientów indywidualnych
Wartość portfela pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, po pięciu miesiącach sprzedaży, wynosi 4,5 mln złotych. Takie dane podaje firma Provident Polska, która w marcu br. wprowadziła do swojej oferty pożyczki dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Decyzja o poszerzeniu portfolio produktowego była odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie mikroprzedsiębiorców na szybkie i dostępne źródła zewnętrznego finansowania działalności gospodarczej. Szczególnie dla małych firm, często jednoosobowych, jest to bardzo duża bariera rozwoju biznesu. Większość osób, które decydują się skorzystać z oferty dla mikroprzedsiębiorców, to nowi klienci. Do tej pory udzieliliśmy 1.400 takich pożyczek i potwierdzamy, że trend jest rosnący. Spodziewamy się dalszego wzrostu dzięki rozpoczętym działaniom marketingowym, z którymi jak dotąd się wstrzymywaliśmy, dając sobie pierwsze trzy miesiące na obserwację rynku. - mówi Michał Kuchta, dyrektor departamentu rozwoju produktów i rynku w Provident Polska. Średnia wartość pożyczki kształtuje się na poziomie 3.200 złotych. To jest dwukrotnie więcej niż średnia pożyczka konsumencka w naszej firmie, która oscyluje wokół 1.500 złotych. - dodajeMichał Kuchta.
Solidny jak przedsiębiorca
Wbrew obiegowym opiniom klienci prowadzący własną działalność wcale nie są tak ryzykowni. Mikroprzedsiębiorcy korzystający z oferty Providenta bardzo dobrze spłacają pożyczki, a poziom akceptacji udzielanych pożyczek jest wysoki. 9 na 10 wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie. Dla porównania w bankach akceptacja dla tego segmentu przedsiębiorców wynosi nie więcej niż 20 proc. Z analiz przeprowadzonych przez firmę wynika, że potrzeby mikroprzedsiębiorców będą systematycznie rosły, stąd decyzja Providenta o podniesieniu maksymalnej kwoty pożyczki do 10.000 złotych z dotychczasowego pułapu 7.000 złotych. Oferta jest dostępna już od września.
Sytuacja na rynku MŚP poprawi się już w tym półroczu
wzrośnie odsetek przedsiębiorstw, które odczuwać będą poprawę sytuacji finansowej (25,3%) oraz spadnie odsetek firm, które odczuwać będą pogorszenie (37,6%) i brak zmian (34,3%).Pomimo wzrostu, tendencja ogólna nadal będzie miała charakter spadkowy.*
*Źródło: Raport z badania nastrojów gospodarczych wśród MŚP w 2013 r., Instytut Badań i Analiz, Firmy.net