Komunikaty prasowe

Raport You Gov
07 lut 2014, 14:04

Mieszkańcy Polski Północnej to umiarkowani optymiści. Jak klienci Providenta oceniają swoją kondycję finansową?

39% mieszkańców województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego o średnich i niskich dochodach jest zadowolonych z poziomu życia w Polsce. Największymi optymistami są jednak mieszkańcy Polski Południowej[1] oraz Zachodniej[2]. Tam poziom optymizmu sięga nawet 45%.

Z badania[3] przeprowadzonego przez grupę IPF (właściciela Provident Polska) na klientach firmy wynika, że 35% mieszkańców Polski Północnej uważa, że ich sytuacja ulegnie dalszej poprawie w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy.

Wydatki na żywność i media wciąż pochłaniają większość domowego budżetu

Żywność i media pozostają głównym czynnikiem wzrostu kosztów utrzymania. Polacy uważają, że systematycznie będzie rósł udział kosztów związanych ze służbą zdrowia. Na taką zależność zwraca uwagę 47% badanych respondentów z regionu. Analitycy rynkowi są podobnego zdania i szacują, że ceny żywności mogą wzrosnąć nawet o 3%. Dlatego ponad połowa respondentów kupuje tańszą żywność, a co trzeci badany oszczędza na innych rzeczach, by mieć na jedzenie dobrej jakości. Większość ankietowanych mieszkańców Polski Północnej ogranicza wydatki na spotkania towarzyskie (72%) oraz na produkty codziennego użytku (59%). Prawie co czwarty badany oszczędza na ogrzewaniu.

 Na co pożyczają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego?

Najczęściej do wzięcia pożyczki zmuszają nas nieprzewidziane wydatki. 43% Polaków z województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego pożycza właśnie w takich sytuacjach. 31% badanych pożycza na sprzęt AGD. 92% ankietowanych uważnie analizuje wszelkie za i przeciw przed wzięciem pożyczki, a 70% pożyczkobiorców bez problemu spłaca swoje zobowiązania. Jednocześnie 39% mieszkańców Polski Północnej uważa, że możliwość otrzymania pożyczki w dużym banku byłaby trudna. Polacy częściej w porównaniu z ostatnim badaniem[4] biorą pod uwagę możliwość wzięcia pożyczki. Więcej Polaków jest przekonanych, że mogłoby pozwolić sobie na zaciągnięcie pożyczki w banku lub w firmie pożyczkowej. To wyraźny sygnał wysyłany przez naszych klientów, że sytuacja ich gospodarstw domowych się stabilizuje.- podkreśla Przemysław Kasza z działu badań i analiz Provident Polska.

 

 

[1] Województwa warmińsko- mazurskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie

[2] Województwa lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie

[3] International Personal Finance (IPF), międzynarodowy dostawca kredytów konsumenckich działający w Polsce pod marką Provident, ogłosił wyniki czwartego raportu na temat dobrobytu i włączenia społecznego. Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą YouGov, przeprowadzone zostało w listopadzie 2013 na reprezentatywnej grupie 500 klientów Provident Polska

[4] Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą YouGov, przeprowadzone zostało w kwietniu 2013.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa
Zdjęcie Małgorzata Domaszewicz

Małgorzata Domaszewicz

Kierownik ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu