Komunikaty prasowe

Raport You Gov
07 lut 2014, 15:34

Mieszkańcy Polski Zachodniej to urodzeni optymiści. Jak klienci Providenta oceniają swoją kondycję finansową?

45% mieszkańców województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego o średnich i niskich dochodach jest zadowolonych z poziomu życia w Polsce. Tak duży poziom optymizmu cechuje jeszcze mieszkańców Polski Południowej [1].

Z badania[2] przeprowadzonego przez grupę IPF (właściciela Provident Polska) na klientach firmy wynika, że 42% mieszkańców Polski Zachodniej uważa, że ich sytuacja ulegnie dalszej poprawie w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy.

Wydatki na żywność i media wciąż pochłaniają większość domowego budżetu

Żywność i media pozostają głównym czynnikiem wzrostu kosztów utrzymania. Polacy uważają, że systematycznie będzie rósł udział kosztów związanych ze służbą zdrowia. Na takie zależności zwraca uwagę 39% badanych respondentów z regionu. Analitycy rynkowi są podobnego zdania i szacują, że ceny żywności mogą wzrosnąć nawet o 3%. Dlatego połowa respondentów z województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego kupuje tańszą żywność , a prawie co piaty badany oszczędza na innych rzeczach, by mieć na jedzenie dobrej jakości. Większość ankietowanych z Polski Zachodniej ogranicza wydatki na spotkania towarzyskie (68%) oraz na produkty codziennego użytku (60%). 31% badanych oszczędza na ogrzewaniu.

 Na co pożyczają mieszkańcy województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego?

 Najczęściej do wzięcia pożyczki zmuszają nas nieprzewidziane wydatki. 40% respondentów przebadanych na zachodzie Polski pożycza właśnie w takich sytuacjach. 33% badanych pożycza na sprzęt AGD. 89% ankietowanych uważnie analizuje wszelkie za i przeciw przed wzięciem pożyczki, a 70% pożyczkobiorców bez problemu spłaca swoje zobowiązania. Jednocześnie prawie co czwarty mieszkaniec Polski Zachodniej uważa, że możliwość otrzymania pożyczki w dużym banku byłaby trudna. Polacy częściej w porównaniu z ostatnim badaniem[3] biorą pod uwagę możliwość wzięcia pożyczki. Więcej Polaków jest przekonanych, że mogłoby pozwolić sobie na zaciągnięcie pożyczki w banku lub w firmie pożyczkowej. To wyraźny sygnał wysyłany przez naszych klientów, że sytuacja ich gospodarstw domowych się stabilizuje.- podkreśla Przemysław Kasza z działu badań i analiz Provident Polska.

 

[1] Województwa lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie

[2] International Personal Finance (IPF), międzynarodowy dostawca kredytów konsumenckich działający w Polsce pod marką Provident, ogłosił wyniki czwartego raportu na temat dobrobytu i włączenia społecznego. Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą YouGov, przeprowadzone zostało w listopadzie 2013 na reprezentatywnej grupie 500 klientów Provident Polska.

[3] Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą YouGov, przeprowadzone zostało w kwietniu 2013.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa
Zdjęcie Małgorzata Domaszewicz

Małgorzata Domaszewicz

Kierownik ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu