Komunikaty prasowe

Raport You Gov
07 lut 2014, 15:43

Mieszkańcy Górnego i Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny to umiarkowani optymiści. Jak klienci Providenta oceniają swoją kondycję finansową?

38% mieszkańców województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego o średnich i niskich dochodach jest zadowolonych z poziomu życia w Polsce. Największymi optymistami są jednak mieszkańcy Polski Południowej[1] oraz Zachodniej[2]. Tam poziom optymizmu sięga nawet 45%.

Z badania[3] przeprowadzonego przez grupę IPF (właściciela Provident Polska) na klientach firmy wynika, że 35% mieszkańców tych trzech województw uważa, że ich sytuacja ulegnie dalszej poprawie w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy.

Wydatki na żywność i media wciąż pochłaniają większość domowego budżetu

Żywność i media pozostają głównym czynnikiem wzrostu kosztów utrzymania. Polacy uważają, że systematycznie będzie rósł udział kosztów związanych ze służbą zdrowia. Na taką zależność zwraca uwagę 44% badanych respondentów z regionu. Analitycy rynkowi są podobnego zdania i szacują, że ceny żywności mogą wzrosnąć nawet o 3%. Dlatego ponad połowa respondentów kupuje tańszą żywność, a 23% badanych oszczędza na innych rzeczach, by mieć na jedzenie dobrej jakości. Większość ankietowanych mieszkańców województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego ogranicza wydatki na spotkania towarzyskie (72%) oraz na produkty codziennego użytku (62%). Prawie co czwarty badany oszczędza na ogrzewaniu.

 Na co pożyczają mieszkańcy województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego?

 Najczęściej do wzięcia pożyczki zmuszają nas nieprzewidziane wydatki. 43% Polaków z województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego, pożycza właśnie w takich sytuacjach. 34% badanych pożycza na sprzęt AGD. 90% ankietowanych uważnie analizuje wszelkie za i przeciw przed wzięciem pożyczki, a 75% pożyczkobiorców bez problemu spłaca swoje zobowiązania. Jednocześnie 35% mieszkańców tych trzech województw uważa, że możliwość otrzymania pożyczki w dużym banku byłaby trudna. Polacy częściej w porównaniu z ostatnim badaniem[4] biorą pod uwagę możliwość wzięcia pożyczki. Więcej Polaków jest przekonanych, że mogłoby pozwolić sobie na zaciągnięcie pożyczki w banku lub w firmie pożyczkowej. To wyraźny sygnał wysyłany przez naszych klientów, że sytuacja ich gospodarstw domowych się stabilizuje.- podkreśla Przemysław Kasza z działu badań i analiz Provident Polska.

 

[1] Województwa warmińsko- mazurskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie

[2] Województwa lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie

[3] International Personal Finance (IPF), międzynarodowy dostawca kredytów konsumenckich działający w Polsce pod marką Provident, ogłosił wyniki czwartego raportu na temat dobrobytu i włączenia społecznego. Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą YouGov, przeprowadzone zostało w listopadzie 2013 na reprezentatywnej grupie 500 klientów firmy Provident Polska.

[4] Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą YouGov, przeprowadzone zostało w kwietniu 2013.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa
Zdjęcie Małgorzata Domaszewicz

Małgorzata Domaszewicz

Kierownik ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu