Komunikaty prasowe

Raport You Gov
03 gru 2012, 17:31

Pożyczamy coraz bardziej racjonalnie

Grudzień to zwyczajowo czas wzmożonego handlu, kupowania prezentów i przygotowywanie świątecznego stołu. W tym okresie częściej jesteśmy skłonni zaciągnąć pożyczkę na te zwiększone potrzeby. Jednak klienci deklarują, że racjonalnie oceniać swoje możliwości finansowe.

 Ciekawe wyniki na temat nastrojów wśród konsumentów przynosi badanie YouGov* przeprowadzone wśród tzw. społeczności Providenta, czyli grupy najaktywniejszych klientów tej firmy pożyczkowej z kilku rynków. Na podstawie ankiet online i rozmów telefonicznych porównano postawy konsumenckie klientów Providenta** (osób o średnich i niższych dochodach) z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii. Mieszkańcy tych krajów, świadomi nienajlepszych perspektyw dla europejskiej gospodarki, z coraz większą rozwagą podejmują decyzje zakupowe, odsuwając w czasie większe wydatki. Jeśli już decydują się na wzięcie pożyczki, traktują ją jako sytuację nadzwyczajną, a nie jako sposób na finansowanie bieżących potrzeb. Ponadto uważają, że rozsądnie zarządzają domowymi finansami, nie biorąc więcej niż są w stanie bez większych obciążeń spłacić.

Najbardziej ostrożni w podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu pożyczki są Węgrzy i Rumuni – odpowiednio 95% i 94% ankietowanych stwierdziło, że uważnie podejmuje decyzję o jej zaciągnięciu. Podobnie zadeklarowało również 92% Słowaków, 90% Czechów oraz 89% Polaków. Jednocześnie, konsumenci pytani o to „Czy zdarza się im wziąć pożyczkę pod wpływem impulsu?”, czyli zdarza im się zrealizować jakąś zachciankę zakupową, wydają się już mniej zdyscyplinowani.

Średnio prawie co piąty Polak (18%) i Czech (19%) podał odpowiedź twierdzącą. Zdecydowany prym wiodą Słowacy – co 4 ankietowany (25%) stwierdził, że pożycza, żeby kupić sobie coś, czego wcześniej nie zaplanował. Najbardziej niej podatni na tego typu zachowania są Węgrzy i Rumuni.

„Wyraźnie widać, że konsumenci chcą podejmować racjonalne decyzje , ale czasami nie starcza im silnej woli, żeby zawsze planować większe wydatki z wyprzedzeniem”. – mówi Mariusz Pawłowski, kierownik działu badań i analiz Providenta.

Respondenci w większości stwierdzili również, że nie pożyczają więcej, niż są w stanie bez problemów spłacać. W tej kategorii swoją ostrożność deklaruje najwięcej Rumunów (91%). Na kolejnym miejscu uplasowali się Czesi (87%), Słowacy (86%), Węgrzy (84%) i Polacy (83%).

Badanie pokazało również, że społeczność Providenta z europejskich krajów traktuje pożyczkę zdecydowanie jako wyjście awaryjne, niż bieżące finansowanie potrzeb. Tak odpowiedziało 89% Czechów i Węgrów, 88% Rumunów, 87% Słowaków, i 82% Polaków.

*Badanie YouGov zostało przeprowadzone między sierpniem a październikiem 2012 r. na podstawie ankiet online i rozmów telefonicznych CATI na grupie 10.489 klientów Providenta z 5 krajów Europy Wschodniej.

 

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa
Zdjęcie Małgorzata Domaszewicz

Małgorzata Domaszewicz

Kierownik ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu