Komunikaty prasowe

30 gru 2014, 11:43

Co siódmy Polak chce lepiej zadbać o swoje zdrowie w 2015 roku

Według Barometru Providenta w 2015 roku planujemy prowadzić zdrowszy tryb życia. Deklaruje tak ponad 14 proc. Polaków, a co piętnasty chce rzucić lub przynajmniej ograniczyć palenie.

Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań oraz układania planów na przyszłość.
Z badań Providenta wynika, że duża grupa Polaków zalicza 2014 rok do udanych - 40 proc. zrealizowoło plany, które sobie stawiali. Stąd też z większym optymizmem patrzą w nowy rok. Ponad 30 proc. badanych przewiduje, że 2015 będzie lepszy od obecnego, a tylko 13 proc. spodziewa się, że następne dwanaście miesięcy może być gorsze od poprzednich. Dla połowy respondentów nowy rok będzie natomiast taki sam jak 2014.

Dbamy o zdrowie...

Spośród planów na 2015 rok ponad 14 proc. badanych na pierwszym miejscu wymieniło większą dbałość o zdrowie, przy czym niemal dwukrotnie częściej chęć prowadzenia zdrowszego trybu życia deklarowały kobiety. Panie przeważają także w grupie, która chce w nowym roku pozbyć się zbędnych kilogramów. Mężczyźni natomiast zdecydowanie częściej za cel stawiają sobie jeśli nie rzucenie, to przynajmniej ograniczenie palenia.

Polacy coraz bardziej są świadomi, że szybkie tempo życia, złe nawyki żywieniowe czy brak aktywności fizycznej mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie, a profilaktyka – zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć – może uchronić nas od niektórych chorób. Stąd tak duży odsetek osób, które w 2015 roku planują lepiej zadbać o swoje zdrowie – komentuje Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska. Pozytywnym sygnałem jest także to, że coraz częściej myślimy o naszych najbliższych. Więcej czasu dla rodziny deklarowało ponad 5 proc. badanych – dodaje.

...gorzej z oszczędzaniem

Jedynie 4 proc. respondentów planuje w nowym roku zmniejszyć wydatki. Jak pokazały badania Providenta niechęć do oszczędzania jest niezależna od statusu społecznego oraz miejsca zamieszkania – zbliżoną liczbę takich samych odpowiedzi udzielały zarówno osoby ubogie, jak i zamożne, mieszkające na wsi i w dużych miastach. Nieco większe różnice wystąpiły w zależności do wieku badanych. Najbardziej optymistycznie do oszczędzania nastawieni są Polacy w wiekiu 25-39 oraz osoby mający 59 lat lub więcej (ponad 5 proc.)

Wśród innych, bardziej konkretnych postanowień noworocznych Polacy wymieniali również awans lub zmianę pracy (7,1 proc.), podróże (5,6 proc.) czy remont mieszkania (4,9 proc.).

Badanie zrealizowała agencja PBS w grudniu 2014 r. na ogólnopolskiej próbie n=727 Polaków w wieku 18+.

O Barometrze Providenta

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie klientów, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych Polaków. Provident obsługuje aktualnie ponad 853 tysiące klientów w całej Polsce, dzięki czemu wyniki badania pokazują prawidłowości i zachowania, które są charakterystyczne dla Polaków o średnich i niższych dochodach.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa