Komunikaty prasowe

Barometr Providenta
03 mar 2016, 15:47

Barometr Providenta: Dzień Kobiet w portfelu mężczyzny

Kwiaty lub drobny upominek dla kobiety, a dla mężczyzny miły, choć kolejny wydatek. Według Barometru Providenta, aż 75 proc. polskich mężczyzn planuje świętować tegoroczny Dzień Kobiet.

W Dzień Kobiet mówimy o kobietach, obdarowujemy je kwiatami i prawimy im komplementy. Nie zapominajmy jednak, że to również kolejna okazja do wydawania pieniędzy, szczególnie przez mężczyzn. Jak wynika z Barometru Providenta – cyklicznego badania Polaków, 84 proc. panów, którzy zamierzają świętować Dzień Kobiet, sięgnie po portfel.

Jak pokazuje badanie, mężczyzna tego dnia wyjmie z niego średnio 60 zł. Wysokość wydatku różni się jednak w zależności od wieku. Najhojniejsi są młodzi mężczyźni w wieku 25-39 lat, deklarują oni średni wydatek w wysokości 81 zł. Natomiast panowie powyżej 59. roku życia osoby, wydadzą średnio 30 zł.

Mężczyźni kupują kwiaty

61 proc. mężczyzn kupi kwiaty, 20 proc. postara się o prezent, 5 proc. poświęci swój czas wolny, żeby partnerka lub żona mogła spędzić ten dzień według swoich upodobań, a 3 proc. zorganizuje przyjęcie lub spotkanie.

Młodzi mężczyźni wydają najwięcej, bo prawdopodobnie chcą zaimponować swoim partnerkom - mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska. Lubimy być obdarowywane, ale w tym dniu wystarczy mały gest w postaci kwiatka lub drobnego upominku. Tym bardziej, że mężczyźni nie tak dawno wykosztowali się już na Walentynki – dodaje z uśmiechem.

Świętować nie zamierza 20 proc. badanych panów. Ponad połowa z tej grupy (56 proc.) przyznaje, że nie ma z kim, 19 proc. nie uznaje tego święta, 10 proc. deklaruje że nie stać ich na prezent. 6 proc. nie potrzebuje powodu do obdarowywania swojej partnerki, bo jak twierdzi, robi to na co dzień.

Badania pokazują, że Dzień Kobiet to wciąż ważne święto dla Polaków. Uczcić ten dzień zamierza większość panów, co oznacza, że większość pań zostanie obdarowana. Ci, którzy nie planują nic na ten dzień, to prawdopodobnie single lub osoby, które z jakichś względów sprzeciwiają się tej tradycji – mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

Czego pragną kobiety?

Z okazji Dnia Kobiet Provident sprawdził również, z jakiego aspektu swojego życia panie są obecnie najbardziej dumne lub zadowolone. Według badania 54 proc. kobiet jest zadowolonych najbardziej z życia rodzinnego, 17 proc. z rozwoju osobistego, 7 proc. z życia zawodowego. 10 proc. przyznaje, że z niczego nie jest dumna ani zadowolona, a kolejnym 10 proc. trudno powiedzieć, które z tych aspektów jest powodem do dumy.

Jak pokazuje badanie większość pań to tradycjonalistki. Ponad połowa z nich zwraca uwagę na fakt, że jest dumna z tego, co osiąga w swoim życiu rodzinnym. Trendy się zmieniają, ale dla kobiet w dalszym ciągu ważniejsze jest życie prywatne niż kariera zawodowa podsumowuje Przemysław Kasza.

O Barometrze Providenta

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 19-21.02.2016 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa