Komunikaty prasowe

Badanie "Polska lokalna"
26 mar 2018, 07:00

Oszczędności i pożyczki w małych i średnich miastach

Dwóch na trzech mieszkańców małych i średnich miejscowości posiada oszczędności, zaś blisko połowa spłaca raty kredytów lub pożyczek. 43 proc. osób posiadających zobowiązania deklaruje, że stanowią one nieduże obciążenie dla ich portfela – wynika z badania „Portret finansowy Polski lokalnej” przeprowadzonego dla Provident Polska.

 

Mieszkańcy małych i średnich miast do 100 tys. mieszkańców stanowią niemal trzy czwarte ludności Polski. Są oni dość aktywni na rynku finansowym – dbają o swoje oszczędności, ale też chętnie pożyczają.

– Mieszkańcy Polski lokalnej (ale nie tylko oni) wpisują pożyczki i kredyty do swojego codziennego portfela. Ok. 46 proc. mieszkańców małych i średnich miast przyznało, że spłaca obecnie jakiś kredyt, pożyczkę bądź zakup na raty. Co ważne, większość tych zobowiązań, bo aż 77 proc. zostało zaciągniętych w sposób przemyślany i zaplanowany. Natomiast 23 proc. to pożyczki zaciągnięte z powodu nagłej, nieprzewidzianej sytuacji – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w firmie Provident Polska, która udziela pożyczek już od ponad 20 lat i jest liderem rynku instytucji pożyczkowych w naszym kraju.

Pożyczamy na remonty, sprzęt i auta

Cele, na które pożyczają mieszkańcy mniejszych miejscowości, nie różnią się znacząco od tych, na które pożyczki zaciągają osoby z dużych miast. 65 proc. tych zobowiązań związanych jest bowiem z wydatkami na dom, w tym na zakup domu bądź mieszkania oraz różnego rodzaju remonty i ulepszenia. 17 proc. pożyczek spłacanych obecnie przez mieszkańców małych i średnich miast posłużyło sfinansowaniu sprzętu RTV/AGD, zaś 13 proc. zostało przeznaczonych na zakup auta. Pozostałe cele, na które zaciągnięto pożyczki, to m.in. koszty leczenia (7 proc.), organizacja imprez rodzinnych, typu wesele, chrzciny, komunie (6 proc.) oraz spłata poprzednich zobowiązań (5 proc.).

Spłata rat jest zawsze pewnym obciążeniem dla budżetu, dlatego przed zaciągnięciem pożyczki należy dobrze policzyć, czy będzie nas na nią stać. Powinniśmy pożyczać w sposób, który gwarantuje nam spłatę raty nawet w sytuacjach trudniejszych, kiedy mamy ograniczone możliwości zarobkowania lub chwilowo niższy dochód – podkreśla Anna Karasińska. – Nasze badanie pokazuje, że dla 43 proc. mieszkańców miast do 100 tys. osób raty stanowią małe obciążenie. Co trzecia osoba wskazywała natomiast, że jest ono znaczące – dodaje.

Pożyczki są jednym z istotnych źródeł finansowania większych wydatków, choć warto zauważyć, że coraz ważniejszą rolę pełnią oszczędności oraz bieżące środki. Już 63 proc. mieszkańców małych i średnich miast deklaruje, że posiada oszczędności. W bieżącym roku to właśnie one posłużą wielu osobom do sfinansowania większych wydatków – tak zadeklarowała ponad połowa respondentów. 47 proc. mieszkańców małych i średnich miast wykorzysta bieżące środki, zaś niewiele ponad 16 proc. zamierza dodatkowo wspomóc się pożyczką.

 

O badaniu „Portret finansowy Polski lokalnej”

Badanie zostało zrealizowane w dniach 20.12.2017 – 2.01.2018 metodą CATI na reprezentatywnej próbie n=862 Polaków w wieku 18+ mieszkających w miastach do 100 tys. mieszkańców. Badanie przeprowadziła firma Danae na zlecenie Provident Polska.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa