Komunikaty prasowe

Odpowiedzialny biznes
23 paź 2018, 12:07

Provident Polska mecenasem wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Provident Polska włączył się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i objął mecenatem wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Intencją twórców ekspozycji jest przybliżenie poprzez dzieła sztuki obrazu heroicznych wydarzeń, w wyniku których Polska odzyskała niepodległość. Wystawa zostanie otwarta 26 października 2018 roku.

Zwiedzający wystawę będą mogli podziwiać między innymi dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej i Tadeusza Makowskiego, ukazujące Polskę tuż przed odzyskaniem niepodległości oraz obrazy i portrety namalowane przez Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabjańskiego, Władysława Wankie, Leopolda Gottlieba i Leona Wyczółkowskiego, na których uwiecznili bohaterów walk o wolną Polskę.

Dr Piotr Rypson, kurator wystawy, tak przedstawia założenia przyświecające twórcom wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”. – Obraz czasów Wielkiej Wojny i odzyskania niepodległości jest w polskiej wyobraźni zbiorowej niewyraźny, zatarty. Przyświecała nam intencja, by go przybliżyć poprzez znakomite zbiory dzieł z tego okresu przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Będzie to wystawa odbiegająca od „niepodległościowego szablonu” – mówi Piotr Rypson, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. – Zaprezentujemy liczne prace nigdy lub od dawna współczesnym widzom nie pokazywane – dodał Piotr Rypson.

Osobną część wystawy poświęcono wojnie polsko-bolszewickiej i jej odbiciu w sztuce i grafice propagandowej. Silnie zarysowane zostały wątki legionowe, postać marszałka Józefa Piłsudskiego, a także motywy batalistyczne. Zgromadzonym kilkuset obrazom, rzeźbom oraz grafikom towarzyszą prace artystów współczesnych, stanowiące rodzaj komentarza do dzieł dawniejszych. Wśród współczesnych dzieł są między innymi: fragmenty „Wesela” Andrzeja Wajdy, rejestracja spektaklu Tadeusza Kantora „Wielopole”, realizacje Piotra Uklańskiego i Przemka Trusta Truścińskiego oraz wybrane fotografie i prezentacje multimedialne.

We wtorek w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”, w której wzięli udział jej twórcy, mecenasi i partnerzy wystawy, wśród nich jest największa firma pożyczkowa w Polsce.

– Provident jest obecny w Polsce od 21 lat. Filarem naszej działalności są ludzie i ich otoczenie, dlatego od zawsze angażujemy się w ważne inicjatywy społeczne, a setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowy jubileusz dla wszystkich Polaków – mówi Roman Jamiołkowski, Dyrektor Departamentu Relacji Zewnętrznych w Provident Polska. – Współpraca z Muzeum Narodowym i objęcie mecenatem wystawy, ukazującej artystyczną dokumentację walki o wolność, to dla nas ogromy zaszczyt – dodaje Roman Jamiołkowski.

Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” będzie eksponowana w Muzeum Narodowym w Warszawie od 26 października br.  do 17 marca 2019 r.  Wystawa została objęta Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej
Zdjęcie Magda Maślana

Magda Maślana

Ekspert ds. PR