Komunikaty prasowe

Odpowiedzialny biznes
29 paź 2018, 13:02

Nowe "zaczytane" biblioteki w Olsztynie, Lublinie i Szczecinie

Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org otworzyły kolejne zaczytane biblioteki, tym razem na oddziałach pediatrycznych szpitali w Olsztynie, Lublinie i Szczecinie. Książki małym pacjentom szpitali czytali m.in. Monika Mrozowska, Piotr Cyrwus czy członkowie kabaretu Hrabi.

Zaczytane Biblioteki, otwarte we wrześniu i październiku w szpitalach w Olsztynie, Lublinie i Szczecinie, to kolejne miejsca z półkami pełnymi książek stworzone przez Provident Polska i Zaczytani.org. Dzięki tej współpracy dzieci mogą czytać swoje ulubione bajki, opowiadania i wiersze w 24 szpitalach w Polsce. Książki odgrywają ważną rolę w leczeniu, terapii i rekonwalescencji małych pacjentów. Przenoszą ich w świat fantazji, pozwalają lepiej radzić sobie z emocjami towarzyszącymi leczeniu, dają wytchnienie między kolejnymi badaniami i zabiegami. Książki są wsparciem dla dzieci w trudnych chwilach podczas pobytu w szpitalu, często długich i daleko od domu.

Artyści czytają małym pacjentom

Gośćmi podczas uroczystości otwierających Zaczytane Biblioteki byli znani artyści. W Olsztynie książki najmłodszym czytała aktorka Monika Mrozowska, w Lublinie maluchy rozśmieszał kabaret Hrabi, a w Szczecinie wspaniałe chwile z małymi pacjentami, na wspólnym poznawaniu przygód literackich bohaterów, spędził aktor Piotr Cyrwus.

– Cieszę się, że mogłam po raz kolejny, wraz z Fundacją Zaczytani.org, spotkać się z najmłodszymi pacjentami. Na co dzień widzę jak czytanie książek wspomaga rozwój moich dzieci, jak pomaga im poznawać świat własnych uczuć. Uważam, że kontakt z literaturą jest szczególnie ważny dla dzieci, które przebywają w szpitalach i konfrontują się z ogromem własnych emocji – powiedziała Monika Mrozowska, która uczestniczyła w otwarciu biblioteki w Olsztynie.

Przedstawiciele szpitala „Zdroje” w Szczecinie podkreślają z kolei, że książki w szpitalnych salach pełnia rolę terapeuty, z którym nie trzeba rozmawiać. Pozwalają przenieść się do świata bez bólu i strachu oraz sprawiają, że czas płynie szybciej i jest, po prostu, przyjemniej. Rodzice, którzy czytają swoim dzieciom, również mają szansę na chwilowe oderwanie się od codziennych trosk, ciągłego myślenia o chorobie dzieci i postępach w ich leczeniu. Jest to doskonały sposób na budowanie więzi emocjonalnej rodzica z dzieckiem. Obecność książek może pomóc dziecku poczuć się jak w domu. Czytanie książek jest formą relaksacji i reguluje emocje z całego dnia, co jest niezwykle ważne w procesie leczenia.                                                                                                                                 

Bajkoterapia dla dzieci i dorosłych

Wspólny projekt Provident Polska i Zaczytani.org promuje czytelnictwo wśród dzieci, a także wspiera wolontariuszy w angażowaniu się w działania związane z bajkoterapią. Dzięki wspólnemu czytaniu książek, rozmowom i zabawie, małym pacjentom łatwiej zrozumieć swoje uczucia i reakcje towarzyszące im w czasie choroby, leczenia i pobytu w szpitalu.   

Otwarte we wrześniu i w październiku trzy biblioteki powstały w ramach naszego planu „10 bibliotek do końca roku”, który rozpoczęliśmy w kwietniu tego roku. Wcześniej, z okazji 20 lat działalności Providenta na polskim rynku, zrealizowaliśmy projekt „20 bibliotek na 20-lecie Provident Polska” – powiedziała Agnieszka Krajnik, koordynator ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa Provident Polska. – Efektami akcji było otwarcie zapowiadanych 20 bibliotek, między innymi w szpitalach w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie i Ostrowcu Świętokrzyskim oraz zaangażowanie naszych pracowników w pracę Fundacji Zaczytani.org. Aż 70-ciu wolontariuszy Provident Polska ukończyło szkolenia organizowane przez Zaczytanych i co tydzień prowadzi w szpitalach zajęcia z bajkoterapii dla dzieci – dodała Agnieszka Krajnik.

Kompleksowa współpraca

Firma Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org postawiły na długotrwałą współpracę. Obu podmiotom zależy na kompleksowych działaniach: uruchamianiu szpitalnych bibliotek, dostarczaniu do nich książek oraz odwiedzaniu małych pacjentów w szpitalach i budowaniu z nimi wspierających relacji. Dzięki Providentowi i Zaczytanym maluchy poznają najpiękniejszą literaturę dziecięcą i mogą wziąć swoją ulubioną książkę do domu. Do końca roku zostanie otwartych sześć kolejnych Zaczytanych Bibliotek z półkami pełnymi książek.

– To już 648. Biblioteka, którą otworzyła Fundacja Zaczytani.org. Mamy nadzieję, że za kilka lat nasze półki będzie można znaleźć we wszystkich szpitalach w Polsce – mówi Katarzyna Nawrocka, rzeczniczka prasowa Fundacji Zaczytani.org.

Provident Polska wspiera powstawanie kolejnych bibliotek i program bajkoterapii w szpitalach, dzieląc się przy tym swoim wieloletnim doświadczeniem w działaniach na rzecz lokalnych społeczności. Od ponad 12 lat w programie wolontariatu pracowniczego Providenta – „Tak! Pomagam” uczestniczy około 400 wolontariuszy z firmy. Część z nich, wspólnie z Fundacją Zaczytani.org, realizuje zaczytaną misję.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Agnieszka Krajnik

Agnieszka Krajnik

Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa
Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej