Komunikaty prasowe

na stronie głównej providentpolska.pl
Nagrody i wyróżnienia
13 gru 2018, 10:55

Provident Polska z Certyfikatem RESPECT od GPW

FOT: GPW / Marcin Żuchowski, członek zarządu Providenta odbiera RESPECT Certificate

Provident Polska otrzymał przyznany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie Certyfikat RESPECT. Tym samym firma jest pierwszą i jak dotąd jedyną spółką spoza głównych indeksów GPW, która spełnia standardy warszawskiej giełdy w zakresie biznesu odpowiedzialnego społecznie.

Po raz pierwszy Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zdecydowała się rozszerzyć promowanie społecznie odpowiedzialnych firm i wyróżnić także spółki spoza głównych indeksów. Efektem tych działań jest certyfikat RESPECT, o który mogą ubiegać się spółki chcące potwierdzić spełnianie standardów GPW w zakresie biznesu odpowiedzialnego społecznie, a będące poza indeksami WIG20, mWIG40, sWIG80. Zarówno firmy ubiegające się o przyjęcie do składu RESPECT Index, jak i ubiegające się o Certyfikat RESPECT, wypełniają tę samą ankietę, w której oceniana jest odpowiedzialność spółki w trzech obszarach: ładu korporacyjnego, społecznym i środowiskowym.

Właściciel Provident Polska (Grupa International Personal Finance) zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 27 marca 2013 r.  Akcje spółki zostały dopuszczone do obrotu na Rynku Głównym GPW pod nazwą Provident w ramach tzw. notowania równoległego. Tym samym Provident jest jedyną firmą pożyczkową, której akcje są notowane na giełdzie, a co za tym idzie, podlega obowiązkom informacyjnym. 

- Jesteśmy obecni w Polsce od ponad 20 lat i w tym czasie z naszej oferty skorzystały ponad 4 mln Polaków. To zobowiązuje i dlatego zasady ładu korporacyjnego i odpowiedzialność społeczna to kluczowe elementy naszego biznesu. O tym, że nie są to puste deklaracje, świadczy fakt, że pozytywnie przeszliśmy weryfikację i uzyskaliśmy Certyfikat RESPECT od GPW – podkreśla Agnieszka Kłos, prezes Provident Polska. 

Od 2014 roku Provident Polska jako jedyna firma pożyczkowa przygotowuje raport społecznej odpowiedzialności biznesu. Dokument przedstawia działania na rzecz etyki, odpowiedzialnego pożyczania oraz dialogu z interesariuszami i zaangażowania społecznego. Firma regularnie podejmuje inicjatywy, które stanowią istotę społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest sygnatariuszem polskiej Karty Różnorodności od 2012 roku, czyli od początku jej istnienia w naszym kraju. W swoich działaniach firma opiera się na wdrożonym w 2013 roku Kodeksie Etycznym, będącym fundamentem działalności wszystkich spółek Grupy International Personal Finance, do której należy, a która jest notowana na londyńskiej giełdzie. W 2017 roku firma zobowiązała się także do przestrzegania zapisów Deklaracji Standardu Minimum Programu Etycznego.

 - Wyróżniamy się również skalą aktywności na rzecz samoregulacji. Nadaliśmy bezwzględny priorytet edukacji finansowej oraz jasnej, przejrzystej komunikacji z klientami, ponieważ samoregulacja to jeden z filarów etycznego i odpowiedzialnego biznesu. To przyjęcie na siebie dobrowolnego zobowiązania, że zrobimy coś więcej niż tylko to, czego wymaga od nas prawo. My bierzemy na siebie takie zobowiązanie i dlatego tak bardzo cieszy nas Certyfikat RESPECT potwierdzający naszą społeczną odpowiedzialność – mówi Agnieszka Kłos.

RESPECT Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Projekt został wprowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 roku, kiedy ogłoszono pierwszy skład Indeksu. RESPECT Index obejmuje swoim portfelem polskie i zagraniczne spółki z Głównego Rynku GPW. Do indeksu aspirować mogą spółki o najwyższej płynności, czyli wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Nowy skład Respect Index będzie obowiązywał od 27 grudnia 2018 r. W tegorocznej edycji wejdzie do niego rekordowa liczba 31 spółek.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej
Zdjęcie Magda Maślana

Magda Maślana

Ekspert ds. PR