Komunikaty prasowe

Odpowiedzialny biznes
11 sty 2019, 09:36

Plan zrealizowany - 30 Zaczytanych Bibliotek Providenta i Fundacji Zaczytani.org

Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org w ciągu dwóch lat wspólnie otworzyły w polskich szpitalach 30 Zaczytanych Bibliotek. W projekt zaangażowani są członkowie zarządu i pracownicy Providenta, którzy jednocześnie w ramach wolontariatu prowadzą zajęcia bajkoterapii dla najmłodszych pacjentów.

Firma we współpracy z Fundacją otworzyła 30 Zaczytanych Bibliotek w szpitalach w całym kraju. Półki są wypełnione książkami - pracownicy Providenta zebrali ponad 17 tys. publikacji, z których skorzystało około 400 tys. małych pacjentów. Tak wygląda bilans blisko dwuletniej współpracy Fundacji z firmą.

Pomysł na wspólne działania zrodził się w 2017 roku, gdy firma obchodziła 20-lecie działalności w Polsce. Założenia projektu „20 bibliotek na 20-lecie Provident Polska” zostały pomyślnie zrealizowane, ale chęć pomocy małym pacjentom i zaangażowanie we współpracę nie zostały jeszcze wyczerpane. W 2018 roku kontynuowano działania, a dzięki nim w szpitalach w Polsce pojawiło się kolejne 10 bibliotek. Inauguracja ostatniej z nich odbyła się 31 grudnia w Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej we Wrocławiu.

Bajkowi wolontariusze

Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org postawiły na kompleksową współpracę poprzez uruchamianie szpitalnych bibliotek, dostarczanie do nich książek, a także odwiedzanie małych pacjentów w szpitalach i spędzanie  z nimi czasu. Dzięki Providentowi i Zaczytanym maluchy poznają najpiękniejszą literaturę między innymi w szpitalach w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Olsztynie, Rzeszowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Wrocławiu czy Iławie. I co bardzo ważne, mali czytelnicy mogą zabrać ulubioną książkę do domu.

Książki odgrywają ważną rolę w leczeniu, terapii i rekonwalescencji małych pacjentów, ponieważ przenoszą ich w świat fantazji, pozwalają lepiej radzić sobie z emocjami towarzyszącymi leczeniu, dają wytchnienie między kolejnymi badaniami i zabiegami. Książki i bajkoterapia są wsparciem dla dzieci w trudnych chwilach podczas pobytu w szpitalu, często długich i daleko od domu.

W działania z fundacją Zaczytani.org włączyli się pracownicy, doradcy klienta i członkowie zarządu Providenta, którzy zbierali książki dla Zaczytanych Bibliotek i uczestniczyli w ich otwieraniu. I co najważniejsze, blisko 80 naszych wolontariuszy ukończyło szkolenia Zaczytanych i co tydzień prowadzi zajęcia z bajkoterapii dla dzieci przebywających w szpitalach – mówi Agnieszka Krajnik, Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa w Provident Polska. – Provident godzi cele biznesowe ze społecznymi i aktywnie wspiera akcje poprawiające jakość życia lokalnych społeczności i mniejszych grup potrzebujących pomocy. Już od ponad 12 lat działa w Providencie program wolontariatu pracowniczego „Tak! Pomagam”, w którym co roku uczestniczy około 400 naszych wolontariuszy – dodaje Agnieszka Krajnik.

Duzi odwiedzają małych

Gośćmi podczas uroczystości otwierających Zaczytane Biblioteki byli Rzecznik Praw Pacjenta i znani artyści.

Z całego serca popieram i włączam się w inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy kondycji psychicznej naszych najmłodszych – mówił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, który w sierpniu 2018 roku był gościem uroczystości otwierającej Zaczytaną Bibliotekę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie i przeczytał małym pacjentom książkę.

Jesienią 2018 roku aktorka Monika Mrozowska czytała najmłodszym książki w Olsztynie, kabaret Hrabi rozśmieszał maluchy w Lublinie, a w Szczecinie wspaniałe chwile z małymi pacjentami, na wspólnym poznawaniu przygód literackich bohaterów, spędził aktor Piotr Cyrwus.

Z okazji Mikołajek, 7 grudnia, dzieci leczące się w Szpitalu Pediatrycznym w Warszawie odwiedzili członkowie zarządu Provident Polska, którzy wraz z Agnieszką Kłos, prezesem zarządu firmy, czytali małym pacjentom książki.

Zaangażowanie nagrodzone

Zaangażowanie pracowników Provident Polska w projekt Zaczytane Biblioteki i w działalność związaną z bajkoterapią zostało dostrzeżone i nagrodzone. W październiku Provident został laureatem plebiscytu „Super Biznesu” organizowanego przez redakcję „Super Expressu”. Złoty Laur w kategorii Inicjatywa Społeczna firma otrzymała za projekt „20 bibliotek na 20 lat Providenta”, zorganizowany wspólnie z Fundacją Zaczytani.org. W tym samym roku Fundacja Zaczytani.org przyznała Provident Polska trzy nagrody w kategoriach: „Zaczytany Wolontariusz”, „Zaczytany Biznes”, „Twórca Zaczytanej Akademii”.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Agnieszka Krajnik

Agnieszka Krajnik

Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa
Zdjęcie Magda Maślana

Magda Maślana

Ekspert ds. PR