Komunikaty prasowe

Informacje biznesowe
04 cze 2020, 12:48

Provident wykupił obligacje warte 200 mln zł

IPF Investments Polska, spółka celowa IPF PLC, właściciela Provident Polska, wykupiła w terminie wyemitowane przez siebie obligacje korporacyjne warte 200 mln zł.

Warte 200 mln zł papiery wygasające 3 czerwca, zostały wykupione w całości. Obligacje IPF Investments Polska w ramach ostatniego swojego notowania 25 maja, były wyceniane na 98,2 proc. nominału.

Epidemia koronawirusa to trudny czas dla wielu biznesów. Firmy pożyczkowe są w szczególnej sytuacji, ponieważ oprócz spadku koniunktury, wpływ na nie miały również nowe przepisy obniżające maksymalne koszty pozaodsetkowe pożyczki – podkreśla Maciej Mikucki, Dyrektor Finansowy w Provident Polska. – Pomimo tych trudności, IPF Group oraz jej polskie spółki, dzięki stabilnym wynikom oraz odpowiedzialnej polityce firmy, są w stanie płynnie regulować swoje zobowiązania, w tym wykup obligacji – dodaje Maciej Mikucki.

Zarówno specustawa, jak i jej przyczyna, czyli epidemia, wpłynęły istotnie na sytuację firmy. Provident Polska mocno ograniczył wydatki oraz zweryfikował budżety, rezygnując z tych kosztów, które nie są uznawane za niezbędne. Przez ponad dwa miesiące zarząd firmy rekomendował doradcom klienta pozostanie w domu i nieodbywanie wizyt u klientów. Wraz z luzowaniem restrykcji przez rząd, obsługa domowa jest stopniowo przywracana, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego i dalszą możliwością spłaty rat przelewem. Provident Polska na miarę obecnych możliwości kontynuuje także wsparcie społeczności lokalnych, angażując się m.in. w pomoc dla szpitali.

- Pomimo tego, że tuż po wprowadzeniu przepisów specustawy swoją działalność zawiesiło kilku pożyczkodawców, to w naszej obecnej ocenie przetrwanie naszej firmy nie stoi pod znakiem zapytania. Jakkolwiek najbliższy czas będzie wymagał od nas szeregu wyrzeczeń, to jesteśmy przekonani, że będziemy kontynuować działalność biznesową w oczekiwaniu na powrót do normalności – mówi Maciej Mikucki.

Właściciel Provident Polska, IPF PLC ma stabilną sytuację finansową, 20 maja agencja ratingowa Moody’s potwierdziła rating Ba3 ze stabilną perspektywą.

Pliki do pobrania