Komunikaty prasowe

Odpowiedzialny biznes
18 maj 2023, 16:45

Bajka „Pieniądze nie rosną na drzewach” wsparciem edukacji finansowej w szkołach

W czwartek, 18 maja, odbyła się premiera bajki „Pieniądze nie rosną na drzewach”. Publikacja ta, powstała dzięki współpracy firmy Provident i Fundacji Zaczytani.org, ma na celu edukację finansową najmłodszych, zwiększanie świadomości na temat oszczędzania oraz promowanie przedsiębiorczych postaw wśród dzieci. Książka jest darmowa, dostępna w formatach elektronicznych: ebook i audiobook. Autorem bajki jest Boguś Janiszewski, nad częścią merytoryczną i ekspercką czuwali Zaczytani.org i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego.

Bajka „Pieniądze nie rosną na drzewach” składa się z trzech części: bajki, części bajkoterapeutycznej oraz części merytorycznej. Główni bohaterowie bajki to ponownie, jak w poprzedniej bajce „Dobre rady na odpady”, rodzeństwo króliczków - Grześ i Gabrysia. Tym razem, poznając ich przygody, dzieci uczą się jak zarządzać finansami i dlaczego warto oszczędzać. Autorem opowieści jest Boguś Janiszewski - poczytny autor książek dla najmłodszych poruszających trudne, „dorosłe tematy” w przystępny dla dzieci sposób. Spod jego ręki wyszła cała seria „To, o czym dorośli Ci nie mówią”, w skład której wchodzą takie pozycje jak np. “Klimat”, “Śmieci” czy “Emocje”.

Druga część publikacji poświęcona jest bajkoterapii - jest to proces pracy z książką, który składa się z trzech etapów: czytania, omawiania oraz ćwiczeń do bajki. Dzięki bajkoterapii budujemy więź z dzieckiem, wspieramy jego rozwój psychiczny i pomagamy w rozwiązywaniu problemów. W książce znalazły się opis czym jest bajkoterapia, jakie są jej cele, jakie mechanizmy psychologiczne zachodzą dzięki bajkoterapii, załączone są też dwa różne scenariusze do jej przeprowadzenia: dla nauczycieli i dla rodziców. Tę część opracowały Agnieszka Machnicka i Paulina Godek z Fundacji Zaczytani.org.

Ostatnią część, która nosi tytuł „Porozmawiajmy o pieniądzach” napisała Agnieszka Wachnicka – wiceprezeska Związku Banków Polskich, wcześniej prezeska Fundacji Rynku Rozwoju Finansowego. Wyjaśnia w niej jak ważna jest edukacja finansowa od najmłodszych lat oraz udziela porad jak rozmawiać o finansach z dziećmi w wieku 7-10 lat.

Publikacja „Pieniądze nie rosną na drzewach” dostępna jest do pobrania za darmo pod linkiem: https://pieniadzenierosnanadrzewach.zaczytani.org/. Zostanie także rozesłana do ponad 14 000 placówek edukacyjnych w całej Polsce, w tym 13 000 szkół podstawowych, 350 specjalnych ośrodków wychowawczych, 100 młodzieżowych domów kultury i 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić nauczycieli i edukatorów do poruszania z dziećmi tematyki finansowej oraz przeprowadzania zajęć z bajkoterapii.

Warto dodać, że w nagraniach do audiobooka wzięli udział pracownicy firmy Provident Polska, którzy od lat współpracują z Fundacją Zaczytani.org w ramach programu wolontariackiego Tak! Pomagam. Jego koordynatorką, jak również pomysłodawczynią bajki jest Agnieszka Krajnik – Ekspertka ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej:

To już druga bajka edukacyjna, którą przygotowaliśmy wspólnie z Fundacją Zaczytani.org. Tym razem poruszamy temat pieniędzy, zarządzania budżetem i oszczędzania. Z raportu o edukacji finansowej w Polsce wynika, że głównym źródłem wiedzy na temat finansów dla 94 proc. polskich nastolatków są rodzice i inni dorośli krewni. Kolejne źródło stanowi internet, z którego korzysta 4 na 5 badanych. Zaledwie co trzeci uzyskuje informacje od nauczycieli. Kraje lepiej wyedukowane w finansowych tematach swoją wiedzę głównie czerpią ze szkoły. Dlatego zdecydowaliśmy się na edukacyjną bajkę finansową, bo chcemy odczarować często niewidzialny temat finansów i dać nauczycielom gotowy materiał do wykorzystania w czasie lekcji – mówi Agnieszka Krajnik, Ekspertka ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej w Provident Polska. – Dodatkowo bajka została nagrana w wersji audio przez naszych pracowników i doradców klienta. Dla najmłodszych odbiorców będzie to miły dodatek – dodaje Agnieszka Krajnik.

************

Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. IPF działa w 11 krajach na całym świecie. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos-Siddiqui.

Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową - dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także pożyczkę dla firm.

Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. W 2021 roku Provident zaprezentował czwarty raport społeczny, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2019-2020 Provident jest jedyną firmą pożyczkową, która przygotowuje raport CSR. Za lata 2014, 2015 oraz 2017, 2018 i 2019 otrzymał tytuł „Etyczna Firma” przyznawany przez redakcję dziennika „Puls Biznesu”, a w roku 2020 i 2023 tytuł Super Etycznej Firmy. W 2015 roku, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, Provident został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma dziewięciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2021).

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Agnieszka Krajnik

Agnieszka Krajnik

Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej
Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa