Komunikaty prasowe

Odpowiedzialny biznes
06 cze 2023, 09:30

Edukacja finansowa w Polsce – najnowszy raport Provident Polska i SpotData

Provident Polska i SpotData przedstawiają najnowszy raport „Edukacja finansowa w Polsce: analiza stanu umiejętności finansowych i możliwości ich rozwoju”. Publikacja zbiera dostępną wiedzę na temat tego, jak pieniędzmi zarządzają zarówno młodzi, jak i dorośli Polacy. Dokument zawiera także rekomendacje dla konsumentów, instytucji i biznesu, dotyczące podnoszenia umiejętności w tym obszarze w naszym kraju.

Jak wskazuje badanie „Edukacja finansowa w Polsce: analiza stanu umiejętności finansowych i możliwości ich rozwoju”, w kwestiach finansowych polskie dzieci są wyedukowane lepiej niż w innych krajach najbardziej rozwiniętych gospodarczo, natomiast wiedza dorosłych plasuje się na poziomie średniej dla krajów OECD. Z danych wyłaniają się jednak luki w systemie edukacji finansowej – raport te niedociągnięcia identyfikuje, podając jednocześnie rekomendacje, które pomogą je zniwelować.

– Uważam ten raport za jedną z najlepszych analiz dotyczących edukacji finansowej, które zostały przeprowadzone w Polsce. Został zrealizowany dzięki współpracy z fundacją naukową Evidence Institute, która zajmuje się m.in. badaniami w zakresie edukacji i wpływu systemu edukacyjnego na gospodarkę. Dzięki temu nad naszym raportem pracowali naukowcy, którym temat jest bliski, rozumieją dane i znają badania z innych krajów – tłumaczy Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu. – Dlatego polecam raport jako jedno z ciekawszych i głębszych źródeł wiedzy na temat edukacji finansowej – dodaje.

Dlaczego edukacja finansowa jest ważna?

Sposób, w jaki wydajemy, oszczędzamy i lokujemy pieniądze, ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrobytu ekonomicznego. Rynek finansowy nieustannie ewoluuje, nowe produkty stają się coraz bardziej skomplikowane a jednocześnie łatwiej dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Dokonując codziennych decyzji finansowych, narażamy się więc na większe ryzyko. Skutki gospodarcze pandemii COVID-19, które nastąpiły zaraz po kryzysie finansowym w 2008 roku, skłaniają coraz więcej osób do rozwijania umiejętności zarządzania pieniędzmi. W wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej od lat prowadzone są programy edukacyjne dla obywateli o różnym wieku i sytuacji życiowej, które mają na celu zwiększenie ich świadomości finansowej.

– Provident Polska od ponad 25 lat działa na rzecz włączenia finansowego. Tego celu nie da się osiągnąć bez edukacji na temat finansów. Zarządzanie własnym budżetem to kluczowa umiejętność, która wpływa na nasze codzienne decyzje dotyczące oszczędzania, zadłużania się i konsumpcji, a tym samym bezpośrednio przekłada się na nasz dobrobyt. Dlatego tak ważne jest dla nas zaangażowanie we współtworzenie raportu, który stanowi kolejny krok na drodze do poprawy świadomości finansowej Polaków – mówi Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezeska Provident Polska. – Jesteśmy przekonani, że to opracowanie będzie cennym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych rozwojem edukacji finansowej w Polsce – dodaje.

Jak poprawić stan wiedzy ekonomicznej Polaków?

Posiadanie wiedzy i umiejętności finansowych jest dziś kluczowe dla jakości życia i stabilności finansowej zarówno jednostki, jak i całego społeczeństwa. Aby uzupełnić braki w tej dziedzinie, konieczne jest podejmowanie konkretnych i zdecydowanych działań. Dlatego wśród głównych rekomendacji autorów badania, znajdują się m.in. wsparcie rodziców i szkół w rozpoczęciu edukacji finansowej od najmłodszych lat, wdrożenie długofalowych projektów edukacji finansowej dla osób dorosłych, czy organizacja kursów i programów informacyjnych dla grup, które zakończyły już edukację i charakteryzują się niższymi kompetencjami finansowymi.

O Raporcie:

Badanie „Edukacja finansowa w Polsce: analiza stanu umiejętności finansowych i możliwości ich rozwoju” ośrodka analiz „Pulsu Biznesu” SpotData, Provident Polska oraz Evidence Institute, zostało opublikowane 10 maja, podczas wydarzenia Impact’23 w Poznaniu. Pełen raport „Edukacja finansowa w Polsce: analiza stanu umiejętności finansowych i możliwości ich rozwoju” jest dostępny na stronie internetowej edukacjafinansowawpolsce.pl.

************

Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. IPF działa w 11 krajach na całym świecie. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos-Siddiqui.

Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową - dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także kartę ProviSmart.

Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. W 2022 roku Provident zaprezentował piąty raport społeczny, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2020-2021. Provident jest jedyną firmą pożyczkową, która przygotowuje raport CSR. Za lata 2014, 2015 oraz 2017, 2018, 2019 otrzymał tytuł „Etyczna Firma” przyznawany przez redakcję dziennika „Puls Biznesu”, a w roku 2020 i 2022 tytuł Super Etycznej Firmy. W 2015 roku, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, Provident został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma dziesięciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2023).

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa
Zdjęcie Paulina Szybowska

Paulina Szybowska

Ekspertka ds. PR