Komunikaty prasowe

Barometr Providenta
07 lip 2023, 09:37

Całkowity koszt kredytu lub pożyczki jest dla Polaków najważniejszy podczas podejmowania decyzji o zadłużeniu

Niemal 60 proc. Polaków, odpytanych w ramach badania Kantar wykonanego na zlecenie IPF Group, właściciela Provident Polska, deklaruje, że w ciągu ostatniego roku nie pożyczało pieniędzy od żadnej instytucji ani prywatnej osoby.

Skłonność Polaków do pożyczania jest skorelowana z ich możliwościami w zakresie oszczędzania. Wśród osób, którym na koniec miesiąca, po uwzględnieniu wydatków i dochodów, zostaje na koncie duża kwota, aż 75 proc. twierdzi, że nie zaciągało zobowiązań w ciągu ostatniego roku. Wśród badanych, którzy co miesiąc lub przez większość miesięcy oszczędzali ustaloną kwotę pieniędzy, odsetek ten wyniósł 72 proc.

Po pieniądze zwracamy się do rodziny

Aż 22,6 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku pożyczyło pieniądze od rodziny. W przypadku krewnych, finansowej pomocy najczęściej szukamy u rodziców – wskazało ich niemal 14 proc. respondentów. Natomiast 17,1 proc. Polaków wybiera usługi instytucji finansowych. Najpopularniejsze są banki – kredyt lub pożyczkę w banku w ciągu ostatniego roku zaciągnęło 15,4 proc. polskich ankietowanych.

Szukanie wsparcia finansowego u rodziny to domena najmłodszych respondentów. Około co trzeci przedstawiciel grupy 18-24 lata pożyczył w ubiegłym roku środki od swoich rodziców. Wśród respondentów w wieku od 25 do 34 lat, był to co czwarty badany – zauważa Karolina Łuczak, Rzeczniczka Prasowa Provident Polska. – Co ciekawe, to właśnie najmłodsi respondenci najczęściej deklarowali, że zdarzyło im się pożyczać pieniądze w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale w zdecydowanej większości były to pożyczki od rodziny. Z usług sektora finansowego skorzystało zaledwie 9,5 proc. najmłodszych respondentów – dodaje Karolina Łuczak.

Klientami instytucji finansowych najczęściej są natomiast respondenci w wieku 45-54 lat – 28,3 proc. badanych z tej grupy zaciągnęło ostatnio zobowiązanie w banku lub innej firmie z sektora finansowego.

Najważniejszy całkowity koszt kredytu

Polacy, podejmując decyzję o zadłużeniu, zwracają uwagę na szereg czynników – szczególnie skupiając się na szczegółach związanych z kosztem zadłużenia. Zdecydowanie najistotniejszym z nich jest całkowity koszt kredytu. Aż 6 na 10 badanych zadeklarowało, że bierze tę kwestię pod uwagę. Na drugim miejscu znalazło się RRSO, wskazane przez niemal 44 proc. respondentów, a na trzecim wysokość miesięcznych rat (42 proc.).

Aspektem, który jest bardzo ważny dla wielu respondentów, są stopy procentowe. Przy czym zwracamy uwagę nie tylko na ich wysokość, ale także na fakt czy stopa proponowana przez pożyczkodawcę jest stała czy zmienna. Na oba te czynniki patrzy co trzeci ankietowany. Duży nacisk, który kładziemy na charakter oprocentowania, może być związany z faktem, że wielu Polaków w ciągu ostatniego roku odczuło zmiany stóp na własnym portfelu. Ten aspekt szczególnie istotny okazał się dla badanych w wieku 25-34 lat. Jest to etap w życiu, w którym wielu ludzi decyduje się na zakup pierwszego mieszkania na kredyt – zauważa Karolina Łuczak.

Zdecydowanie drugorzędne są dla respondentów natomiast kwestie związane z wygodą, jak szybkość dostarczenia pieniędzy, łatwość zaciągnięcia zobowiązania, czy wygodna aplikacja mobilna – żadnego z tych czynników nie wskazało więcej niż 10 proc. respondentów

Edukacja finansowa podstawą

Jako lider rynku pożyczkowego od lat działamy w zakresie edukacji, którą uważamy za najlepszy sposób przeciwdziałania wykluczeniu finansowemu. Wyniki badania Kantar na zlecenie IPF są dla nas wskazówką, nad którymi aspektami warto skupić się w naszych inicjatywach – podkreśla Karolina Łuczak. – Polacy odpowiedzialnie podchodzą do decyzji finansowych i wnikliwie analizują szczegóły oferty pożyczkowej, jednak wciąż widzimy potencjał do budowania większej świadomości. Całkowity koszt pożyczki, oprocentowanie czy miesięczne raty to kwestie, które w znaczący sposób wpływają na nasz budżet i powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o każdym zobowiązaniu finansowym – dodaje Karolina Łuczak.

O badaniu:

Badanie przeprowadzone przez Kantar Polska techniką CAWI na próbie 500 Polaków z osobami w wieku 18-75 lat. Wywiady przeprowadzono online między10 a 24 maja 2023 roku na zlecenie International Personal Finance.

Pliki do pobrania

Kontakt dla mediów

Zdjęcie Karolina Łuczak

Karolina Łuczak

Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej, Rzeczniczka Prasowa
Zdjęcie Paulina Szybowska

Paulina Szybowska

Ekspertka ds. PR